Избор од Уредникот Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Молитвата и вербата се најзначајни, па ако човек ги има во себе овие две нешта, тогаш ладното и не го регистрираш. Ова го порача вчера во емисијата „Радио Корнер“ на Супер радио Иван Лотески, момчето кое втора година по ред излегува од ладните води на Охридското Езеро со крстот […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 19. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 18-ти овој месец, во 08:30 часот на магистралниот пат Кичево-Охрид се случи сообраќајна незгода во која е повредено едно лице. – Во незгодата учествувало товарно возило марка „Форд Транзит“ со скопски регистарски ознаки, управувано од страна на 44-годишниот А.Б. од Скопје, кое излетало од патот. Притоа, со тешки […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Владимир Дукоски го фати крстот за годинешното чествување на празникот Водици во ова охридско село. Голем број на скокачи од кои и многу млади деца и годинава учествуваа на манифестацијата во Велгошти. Жителите на селото, според традицијата, го даруваа среќниот фаќач на крстот. Тие наполнаа од осветената вода од […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Христијан Петрески го фати крстот за годинешното чествување на празникот Водици во селото Лакочереј. Голем број на скокачи и годинава учествуваа во манифестацијата која се одржа во ова село. Жителите на селото, според традицијата, го даруваа среќниот фаќач на крстот. Тие наполнаа од осветената вода на реката, каде се […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Јорде Цаноски по трет пат беше најсреќниот и излезе со крстот во раката од водите на Охридското Езеро во Пештани. Со тоа продолжува древната традиција на фрлање на крстот во ова прекрасно село на брегот на езерото. Јорде и годинава ќе носи среќа за цело Пештани, но и за […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Култура Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Духот на европската идеја не се профитот и економското поврзување, туку хуманизмот и солидарноста. Европа е заедница на малцинства. – Европа треба да биде семејство на мир и солидарност, во европската архитектура, како темел треба да влезе балканската стратегија, но и нешто пошироко – солидарноста со африканските Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со магла по котлините. Во крајните западни делови можни се слаби врнежи од дожд, на планините слаб снег. Ќе дува претежно слаб јужен ветер. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 5. степени. – Во следните денови ќе има зголемена облачност и […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со одлука на министерот за култура на Република Македонија Асаф Адеми, за директор на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид е именуван Зоран Пејкоски. Пејкоски доаѓа на местото на досегашниот в.д директор Стрезо Стаматоски. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Локална самоуправа
Охрид, 18. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – 2019-та година ќе биде посветена на образованието и образовните институции. Во буџетот за оваа година се предвидени многу проекти во областа на образованието, истакна в.д градоначалник на Охрид Константин Георгиески. – Планирана е промена на кровна конструкција, односно замена на азбестниот кров со нов во ОУ „Христо Прочитај повеќе
Локална самоуправа
Охрид, 18. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Вршителот на должност градоначалник на општина Охрид Константин Георгиески, денес, оствари средба со директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) на Република Македонија, Агрон Буџаку. – Георгиески и Буџаку разговараа за новиот проект што го имплементира ЦУК – единствен телефонски број за итни случаи. Тоа значи Прочитај повеќе