Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на чествувањата по повод празникот Богојавление – Водици, годинава по 9-ти пат ќе има групно крштевање на православните верници на Сараиште. Настанот е закажан за 12:00 часот. Овој чин веќе прераснува во традиција и радува интересот кај верниците, кој секоја година се зголемува. Во изминатите години на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Сé е подготвено за достојно чествување на празникот Богојавление – Водици, најмасовната црковно-народна манифестација. Како и претходните години одбележувањето на празникот ќе биде во знакот на христијанскиот дух, без дополнително организирање на други пропратни забавни манифестации. Прославата на празникот започнува со Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници денес го одбележуваат еден од најголемите празници, Богојавление – Водици. Според православниот календар и според верувањето на овој ден спасителот Исус Христос е крстен во водите на реката Јордан од Светецот Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. Симболично во сите места во Македонија се фрла крстот Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во рамки на одбележување на големиот верски празник Богојавление-Водици и Денот на рибарите, Црвен крст Охрид и годинава е вклучен со низа активности од областа на здравствено-превентивната и социјално – хуманитарната дејност. Температурата на езерската вода е 6,5 степени целзиусови, температура која не сме ја имале Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 18. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Претпладнево, нешто по 11:00 часот во охридската противпожарна единица добиена е дојава за запален оџак на куќа во населбата Воска. – Возило на пожарната со тројца пожарникари веќе е на терен за санирање на состојбата, информираат од охридската противпожарна единица за Супер радио и OhridPress. (Крај) извор: ОхридПрес фото: Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во охридските храмови во наредниве три дена ќе се одржуваат литургии по повод Богојавленските празници. Утре, на Водокрст, света василиева литургија со почеток во 07:00 часот ќе има во сите парохиски цркви во Охрид. Во Плаошкиот манастир „Св. Климент и Св. Пантелејмон“ света василиева литургија е со почеток во […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на денешниот ден СВР Охрид реализира полагање за кандидатите од основната обука за полицаец. Опфатени се вкупно 38 кандидати од сите полициски станици во Охрид. Се спроведува практичниот тест за мерење на компетенциите од суштинска активност во заштита на јавниот ред и мир. Мониторинг вршат полициски службеници-ментори […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 17. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Вчера околу 15:00 часот во близина на специјалната болница „Св.Стефан“ во Охрид, бил нарушен јавниот ред и мир со физички напад извршен од А.Р. (39) врз неговата мајка И.П. (59), двајцата од Прилеп. На И.П. и била укажана лекарска помош во Општата болница во Охрид. По целосно документирање на […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Канбера, 17. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Најтоплиот ден во историјата на Австралија е регистриран во декември минатата година, кој воедно е и најтопол месец. Температурата на воздухот на 27. декември се искачи нам 40,19 степени Целзиусови, соопшти австралиската Метеоролошка станица. Топлотниот бран, кој почна во декември, продолжи и во јануари. (Крај) извор: Плус инфо Прочитај повеќе
Избор Свет
Белград, 17. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска е во официјална посета на Србија. Со него ќе бидат и 30 најблиски членови на обезбедувањето, а ќе го чуваат и повеќе од 5.000 српски полицајци. Специјалците од ФСО делуваат во најстрога тајност, пренесува „pink.rs“. Тие често биле нарекувани духови, а медиумите изнеле […]Прочитај повеќе