Економија Избор Охрид
Охрид, 31. мај 2017 (ОХРИДПРЕС) – На петтиот Светски форум за туризам (WTFL 2017) под покровителство на Светската туристичка организација што се одржа овој месец во Луцерн, Швајцарија, Томе Барбутов кој е студент на 3-та година Туризам при Факултетот за туризам и угостителство, Охрид, успешно го одбрани својот истражувачки труд. Трудот е на тема: Promotion […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид
Охрид, 31. мај 2017 (ОХРИДПРЕС) – Ишијалгија, дискурс хернија, цервикобрахијален синдром, шилци во (рамо,колено, пета), спондилозни промени се меѓу најчестите проблеми со кои се соочуваат граѓаните на Охрид. Според искуството од работењето, Михаил Шишкоски, дипломиран физиотерапевт, специјалист по кинезитерапија, од Центарот за физиотерапија „Валео“, вели дека речиси Прочитај повеќе
Избор Култура На кафе со... Охрид
Охрид, 31. мај 2017 (ОХРИДПРЕС) – Во Клубот на новинари во Скопје, минатата сабота, се прикажа монодрамата „Јас сум Григор Прличе“, напишана од охриѓанецот Агрон Биба. Авторот Биба инспирацијата за ова дело ја наоѓа во животот на неговиот сограѓанин Прличев, потенцирајќи дека додека живеел во Скопје се чувствувал како Григор Прличев во Атина. Тоа беше […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 31. мај 2017 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 23-годишниот Џ.И. од гостиварското село Дебреше, поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела „тешка кражба”, шест кривични дела „тешка кражба” и три кривични дела „тешка кражба”. Од 10 до 17 мај годинава, на подрачјето на Охрид, пријавениот со употреба на […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 31. мај 2017 (ОХРИДПРЕС) – Основното музичко училиште „Методи Патче“ од Охрид вечерва ќе го изведе Годишниот концерт, кој традиционално се одржува секоја година. Концертот ќе биде со почеток во 20 часот, а ќе се одржи во катедралната црква Света Софија. Ќе настапат учениците од сите класи, поддржани од нивните ментори. (Крај) извор: ОхридПрес […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 31. мај 2017 (ОХРИДПРЕС) – Од Меѓуопштинското јавно претпријатие „Проаква“, Работна единица „Водовод“ од Охрид ги информираат граѓаните дека денес ќе има прекин во водоснабдувањето на потегот од Хотел „Гранит“ до „Орце Николов“. Екипите на терен вршат интервенција на водоводната линија во период од 08:30ч до 13:00 часот. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 30. мај 2017 (ОХРИДПРЕС) – ТАВ Македонија донесе пет влијателни турски блогери на четиридневна туристичка посета на Македонија, со цел да им ги покаже убавините на земјата како туристичка дестинација и да привлече повеќе туристи од Турција во Македонија. Популарните и влијателни пет блогери, се дизајнирани да промовираат и покриваат повеќе места за Прочитај повеќе
Избор Спорт
Охрид, 30. мај 2017 (ОХРИДПРЕС) – Утре за љубителите на ракометот ќе биде спортски ден. Во Спортско рекреативниот центар „Билјанини извори“ Охрид, ќе се одигра последното коло од play off на Супер Машка Ракометна Лига на Македонија, што е воедно потврда на најуспешната сезона во охридскиот ракомет и пласманот во европските купови. Утре ќе се […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид
Скопје, 30. мај 2017 (ОХРИДПРЕС) – Свеченото одбележување на Јубилејот 90 години од раѓањето на Димитрие Османли започна синоќа во Кинотека на Македонија со пригодни беседи за доајенот на македонската кинематографија. Вчера беше прикажан филмот „Мирно лето“ на Димитрие Рули Османли. Сцени од овој филм биле снимени во Охрид. Одбележувањето на овој јубилеј ќе продолжи Прочитај повеќе
Избор Спорт
Охрид, 30. мај 2017 (ОХРИДПРЕС) – Таеквондо клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ од Лескоец – Охрид, викендов што следува, на 3 јуни, ќе учествува на меѓународен таеквондо итф турнир „3 Мали Зворник Опен 2017″ во Мали Зворник, Србија. На овој турнир под водство на Марјанчо Лазаревски црн појас 4 дан, поранешен светски вицешампион, натпреварувачите на Таеквондо […]Прочитај повеќе