Избор Македонија
Охрид, 29. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со цел зголемување и унапредување на безбедноста на сообраќајот на патиштата во Охрид, во пресрет на Велигденските и првомајски празници, Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата упатува апел до сите учесници во сообраќајот за внимателно, дисциплинирано, совесно и одговорно учество во сообраќајот со максимално Прочитај повеќе
Забава
Охрид, 29. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 1-ви мај, охридскиот рок бенд Backdoor Band, по петти пат ќе го организира настанот Truck & Roll. Големата Првомајска Rock N Roll забава ќе биде на Градскиот плоштад, на влезот од Градското пристаниште. Љубителите на добрата рок музика ќе имаат можност да се забавуваат со одбраните рефрени и […]Прочитај повеќе
Култура Струга
Струга, 29. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во понеделник, на 9-ти мај, во Спомен-куќата на браќата Миладиновци во Струга, со почеток во 19:00 часот ќе се одржи промоција на книгата „Вкрстување на световите“ на струшката поетеса и писателка Мерсиха Исмајлоска. Книгата е во издание на „Антолог“, а промотори ќе бидат Мите Стефоски и Александра Јуруковска. – […]Прочитај повеќе
Забава
Охрид, 29. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Националната Установа, Центар за култура „Григор Прличев“ од Охрид во соработка Дистрибутерската куќа „МЦФ МКД“ од Скопје, а во рамките на проектот „Мобилно 3D кино“, повторно ќе прикажуваат атрактивни филмски кино проекции. На 10-ти мај ќе бидат прикажани три нови хит филмови: – Храбриот Петел во 3D – 17:00 […]Прочитај повеќе
Здравје
Онтарио, 29. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Мартин Џибала, професор по кинезиологија при Универзитетот McMaster во Онтарио, Канада, заедно со неговите колеги неодамна ги објавија своите наоди за ефективни кратки вежби во списанието PLoS One. Експертите даваат упатство за физичка активност на возрасните лица, каде од нив бараат да се вклучат во најмалку 150 минутно вежбање […]Прочитај повеќе
Свет
Љубљана, 29. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради обилните снежни врнежи во Словенија без електрична енергија останаа десетици илјади семејства и фирми, главно во регионите на Љубљана и Дравоград, има проблеми во сообраќајот и бројни несреќи, а голема е и опасноста од снежни одрони на високите планини. Метеоролозите за денес и утре најавуваат смирување на времето […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 29. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од 11-ти до 15-ти мај веќе традиционално по петти пат на паркингот на Веро Центар ќе се одржи ексклузивниот пролетен вински фестивал „Spring Wine Festival“. Како изминатите изданија на фестивалот, така и оваа година ќе има дегустација на најубавите сортни македонски вина и вкусни деликатеси по промотивни цени, пропратени […]Прочитај повеќе
Хроника
Кичево/Гостивар/Охрид, 29. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – На магистралниот пат Кичево-Гостивар, се случила сообраќајна незгода помеѓу возило со кичевски регистерски ознаки управувано од Ф.С.(23) од с.Бериково-кичевско, и друго возило со кичевски регистерски ознаки управувано од А.Е.(19) од с.Зајас-кичевско. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле возачите на двете Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 29. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Студентите на Економскиот факултет – Скопје , отсек Маркетинг, организираа хуманитарен настан во ООУ „Симче Настовски“ Вратница, општина Јегуновце, посветен на децата со посебни потреби. Тимот составен од студентите: Ангела Нешовска, Ива Попадиќ, Бојан Мартиновски, Вероника Стојановска, Бојана Алексова, Јована Петровска ја Прочитај повеќе
Забава
Скопје, 29. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Користејќи го најсовршениот инструмент создаден од природата – човековото тело, секој танцувач се обидува, дарувајќи ја својата душа на публиката, да ги опише моќта на танцот, мигот на раѓање на нова положба, ново движење, опишувајќи го она што не може да се опише. Ова во македонската порака по повод […]Прочитај повеќе