Избор Култура Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 8. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во Куќата на Уранија-МАНУ, синоќа свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј“. На свеченоста, во името на организаторите, општина Охрид, Амбасадата на Република Словачка во Република Македонија и Словачката национална библиотека, се обратија градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Култура Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во Дијамантската сала на хотелот „Инекс Горица“ во Охрид, вечерва се одржа Свечената академија по повод 8-ми декември – Св. Климент Охридски – Патрон празник на градот. Грандиозно е делото Св. Климентово, кое и ден денес, после повеќе од 11 векови е наш патоказ по кој треба да се […]Прочитај повеќе
Избор Култура Локална самоуправа
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на чествувањето на 8-ми Декември – Денот на Св. Климент Охридски – Патрон на Охрид, денеска беше промовирана антологијата на песни за Охрид. Поетската антологија „Дојди во Охрид“ ја приредија проф. д-р Димитар Пандев и поетот Славе Ѓорѓо Димоски, а е во издание на општина Охрид. Градоначалникот […]Прочитај повеќе
Локална самоуправа
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во Охрид се одржа третата сесија од форумот на заедници што ја организира општина Охрид како дел од проектот „Зајакнување на општинските совети“. – Во рамки на сесијата беа презентирани предлог проектите за социјална инклузија, согласно предлог концептите, кои беа прифатени од страна на форумот, на втората форумска сесија. Прочитај повеќе
Локална самоуправа
Охрид, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Екипи на ЈП „Охридски Комуналец“ спроведоа акција за расчистување на делницата од магистралниот пат Охрид-Скопје, на потегот од сообраќајната клучка на влезот во Охрид до селото Подмолје. – Расчистен е расфрланиот ситен комунален отпад (пластична и картонска амбалажа, лименки и др.) околу коловозните ленти. Ангажирани беа Прочитај повеќе
Локална самоуправа ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – За идната недела е закажана јавната расправа за фискална стратегија и нацрт програмите за буџетот за идната година. Јавната расправа ќе се одржи во големата општинска сала во вторник, 11-ти декември, со почеток во 12:00 часот. Општина Охрид минатиот месец ги објави Нацрт програмите и фискалната стратегија врз основа […]Прочитај повеќе
Локална самоуправа
Охрид, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски денес оствари средба со младиот теквондист Василија Јовчески.  Охридскиот спортист неодамна освои трето место на Балканскиот теквондо шампионат кој се одржа во Софија, Бугарија. Градоначалникот му честиташе за постигнатиот успех и му посака во иднина да нижи уште поголеми Прочитај повеќе
Економија Локална самоуправа ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во организација на Секторот за ТЛЕР, а во рамки на активностите на Програмата за ЛЕР за 2018 година, вчера се одржа презентација и јавна расправа за нацрт верзијата на физибилити студијата за откупно – дистрибутивниот центар во општина Охрид. На настанот присутни беа локални земјоделци, производители, дистрибутери како и Прочитај повеќе
Култура Локална самоуправа
Охрид, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На ученичкиот литературен конкурс за најдобра поетска творба, распишан по повод 8-ми Декември – „Св. Климент Охридски“ – Патрон на градот, жири комисијата составена од професорите Славе Ѓорѓо Димоски, Лилјана Ставреска и Ирена Бачиќ, ги соопшти добитниците на наградите. – За прва категорија, за ученици од Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид Спорт ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во седиштето на Фудбалската федерација на Република Македонија, денеска на средбата на в.д председателот на федерацијата Муамед Сејдини, генералниот секретар Филип Поповски и градоначалниците на општинте Охрид Јован Стојаноски и на Чаир Висар Ганиу, беше презентиран проектот за реконструкција и изградба на нови трибини на Прочитај повеќе