Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам
Охрид, 14. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Аеродромот „Св. Апостол Павле“ од Охрид, е рангиран во најдобрите 3 аеродроми во Европа што постигнале највисок раст во првиот квартал од 2019 година, во групата аеродроми на Меѓународниот Совет на Аеродроми (Airports Council International-ACI) кои што имаат под 5 милиони патници годишно. – Според Меѓународниот Совет на Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам
Охрид, 12. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Повеќе од пет години останува само ветување хотелот кој требаше да никне на една од најпримамливите локации за градење долж охридското крајбрежје. На парцела од околу 7.000 метри квадратни, веднаш до хотелот „Инекс Горица“ најавена беше градба на нов луксузен хотел од страна на домашната компанија „Дивелоп груп“. Објектот […]Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам
Охрид, 12. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Хрватски туроператори и новинари кои се на информативно патување во Македонија, на покана на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) имаа можност одблиску да ги доживеат и видат убавините на Охрид, Скопје, Крушево, Битола и други градови во државата. Покрај убавините на Охрид, гостите од Хрватска остварија посета […]Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам
Охрид, 10. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од изминатиот викенд на охридската ривиера веќе започнаа да пристигнуваат и првите чартер летови со туристи од Холандија. Туроператорот Ohrid Holidays е организатор на тури и е партнер со холандски TUI веќе шеста година. Радува фактот што од година во година се забелажува раст во бројот на туристи, но […]Прочитај повеќе
Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам
Охрид, 10. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Туристичките можности на земјава од неодамна се достапни на веб страницата http://www.macedoniafromabove.mk/ каде преку виртуелниот туристички водич „Македонија на дланка“ потенцијалните туристи од целиот свет можат виртуелно да ја посетат нашата земја и реално да ја запознаат, а потоа и да посакаат да ја посетат физички. Примарна Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам
Охрид, 4. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Деновиве се очекува да започнат да пристигнуваат првите групи гости од Холандија и Белгија. Според официјалните податоци, се бележи пад кај туристите од Турција, но нивното намалување го покрива растот кај оние од Полска. Инволвираните во туризмот очекуваат одлична летна сезона што ќе ја надмине минатогодишната. Инаку овој Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам
Скопје/Охрид, 3. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со поголема промоција со присуство на познати саемски манифестации или, пак, со повеќе реклами во светските медиуми, но и со промена на моделот на субвенционирање, Македонија може значително да го зголеми бројот на странски туристи. Туроператорите бараат измени на законот и на моделот на субвенционирање, а директорот на Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам
Охрид, 1. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – И покрај облачното, ветровито и врнежливо време, Охрид бележи солидна исполнетост и за време на Првомајските празници. Денешниот неработен ден направи многу од фирмите во земјава да го спојат овој празник со Велигденските чествувања, што направи Охрид деновиве да наликува на летните месеци, барем по бројот на гостите кои […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам
Охрид, 28. април 2010 (ОХРИДПРЕС) – Продолжениот празничен – Велигденски викенд го исполна Охрид, нашиот најголем туристички центар, скоро до последно место. Убавото и сончево време денес го надополни впечатокот и направи градската чаршија уште во претпладневните часови да биде исполнета, како во летните месеци. Место повеќе се бараше во кафе баровите покрај Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам
Охрид, 27. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охрид, и покрај релативно облачното време, преполн со гости во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден. Вчера, а особено денес, за време на продолжениот празничен викенд градот е исполнет со гости од земјава, но и од странство. Од ХОТАМ информираат дека исполнетоста на капацитетите на охридско струшката ривиера ќе […]Прочитај повеќе