ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје, 11. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство по барање на Јавното претпријатие „Национални Шуми” ја укинува забраната за движење во шуми која беше донесена на 29-ти минатиот месец. Како што појаснуваат од надлежното министерство, одлуката за делумна забрана за движење во шума која беше донесена поради појавата на Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 8. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – УНЕСКО денес го затвора извештајот за Охрид од кој ќе зависи и тоа дали ќе го задржи престижниот статус на светско културно наследство. Информациите кои беа соопштени на Собраниската комисија за култура која се одржа пред еден месец во Скопје, како да не влеваат оптимизам по ова прашање. – […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 1. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во ОУ „Ванчо Николески“ во охридското село Лескоец, денес се оддржа централната манифестација по повод Денот на младинските работни акции. – Денес е денот на младинските работни акции 1-ви април, кога младинските работни акции беа почеток на едно време кога 90 километри пруга се градеше за 6 месеци, 360 […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор од Уредникот Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 31. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Баки Шала на неговиот профил на Facebook објави фотографии од пустошот што пожарите го направија во Струга и околината. – Ти што ги палиш планините и полињата, погледни што им правиш на животните, напиша Шала. Погледнете: извор: Баки Шала фото: Баки ШалаПрочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 31. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на денешниот ден избувна голем шумски пожар на планината Јабланица. Станува збор за непристапен терен, кај месноста „Вајтос“, каде според првичните информации гори шума и нискостеблести растенија. Локалитетот „Вајтос“ е археолошко наоѓалиште со остатоци од римскиот период. Од ЦУК информираат дека, покрај во Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје, 31. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Владата најостро го осудува палењето стрништа или оган на отворен простор што предизвикуваат пожари, и воедно упатува апел дека институциите редовно ги следат сите локации низ земјава со цел да се превенираат предизвикани пожари. Во официјалното соопштение се потенцира дека лица кои ќе се затекнат како палат оган на […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 29. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од граѓанската иницијатива Охрид SOS преку допис до медиумите реагираат на изнесеното во соопштението на општина Охрид по вчерашната објава на Охрид ЅОЅ за легализација на дивоградби. – Може да се забележи дека Општината во своето оскудно образложение никаде не го спомнува УНЕСКО и не се произнесе по неколкуте […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Охрид, 28. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – И покрај силните реакции во јавноста и кривичните пријави поднесени поради палењето на појасот трски во Охридското Езеро, вечерва повторно запалена трска на потегот Струга-Калишта. – Моментално во патот Струга-Калишта. Никако да престануваат пожарите, објавија на Facebook страната VOX Struga. Палењето на појасот трски во Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Скопје, 28. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во соработка со Основното јавно обвинителство, Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против четири лица за уништување трска и за узурпација на крајбрежјето во Струга. Министерот Оливер Спасовски во одговор на пратеничко прашање, рече дека кривична пријава е поднесена против едно лице за узурпација на Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 28. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од граѓанската иницијатива Охрид SOS преку допис до медиумите ја информираат јавноста за деталите за дел од парцелите кои се предложени за легализација на следната, 26-та по ред седница на Советот на општина Охрид. Дописот го објавуваме во целост: Бидејќи Општина Охрид не е транспарентна и советот не работи […]Прочитај повеќе