Економија Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 41-то издание на Интернационалниот Белградски саем за туризам, што се одржува од 21- ви до 24 февруари, со бројни активности се промовира Охрид како атрактивна дестинација. По свеченото отворање на саемот, во познатиот белградски ресторан „ Амфора“ се одржа традиционалната „ Охридска вечер“. Пред присутните гости од Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во кафе бар „Инстинкт“ во центарот на Охрид, денес продолжија активностите во рамките на новата наградна игра на охридските „Тамаро“ маркети и компанијата КИМ  – „Per Tutti – КИМ Smoothy“. Станува збор за дел од промотивните активности за презентација пред охриѓани на најновиот производ на компанијата КИМ – Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Белград, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Туристичките убавини и потенцијали на Охрид и Македонија се претставуваат во Србија. Веќе десет години континуирано и активно Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот заедно со приватниот туристички сектор учествуваат на интернационалниот саем за туризам во Белград. На нашиот штанд се застапени застапени повеќе хотели од Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Букурешт, 21. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од 21-ви до 24-ти февруари, претставници на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТРМ) ќе ја претстават туристичката понуда на Македонија на најпосетуваниот саем од областата на туризмот во Романија – Romexpo S.A. – На саемот годинава ќе учествуваат повеќе од 300 изложувачи на туристичката понуда од Прочитај повеќе
Економија Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 20. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охридските „Тамаро“ маркети продолжуваат со нивната ЦЕНОТЕКА, односно неделните супер-атрактивни понуди на производи по најниски цени. Понуда за оваа недела (акцијата трае од 20-ти до 27-ми февруари): – Party mix крекери, 350 грама за 39 денари, – Bayerland кашкавал, 299 денари за килограм – Винчини Прочитај повеќе
Економија Избор ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 19. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охридска банка Сосиете Женерал воведува промотивни услови на станбениот кредит „3+2“ и кеш кредитот „Лесен кеш кредит“ со кои им овозможува дополнителни поволности на своите клиенти при купување на нов стан, или куќа, како и олеснување во остварувањето на своите желби преку атрактивната понуда за кеш кредитот. Промотивно, Прочитај повеќе
Економија Избор ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 18. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од полноќ поскапуваат бензините, цената на дизелот останува иста. Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика Еуросупер БС-95 поскапува за половина денар и ќе чини 62,50, додека цената на Еуросупер БС-98 се зголемува за еден денар и ќе се точи за 64,50 денари. Цената на Еуродизелот останува иста и […]Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денес се навршуваат полни девет години, откако по неколку месеци пробен период, порталот OhridPress и официјално започна со работа. Оттогаш, под слоганот „Брзо, точно, проверено – се` за Охрид“, секојдневно Ве информираме, коментираме, забавуваме. Ви ги носевме најновите вести и од светот, спортот, забавата, интервјуиравме Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во присуство на бројни гости од Охрид и државата, синоќа беше свечено отворен новиот хотел Sky Corner. Станува збор за нов, супер репрезентативен угостителски објект во Охрид, кој се наоѓа во строгиот центар на градот. Новиот хотел Sky Corner е сместен во дел од поранешните простории на „Охридска банка“ […]Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Софија/Охрид, 16. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Убавините на древниот Охрид и Македонија се претставени на 36-тото издание на Интернационалниот саем за туризам „Holiday & Spa Expo“ кој се одржува во Софија, Бугарија. Од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот информираат дека бројот од 52.659 бугарски туристи годишно со остварени 89.028 ноќевања го наметнува Прочитај повеќе