Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Гостивар, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На магистралниот пат Гостивар-Кичево, кај планински превој „Стража“, вчера, околу 17:50 часот се случи сообраќајна незгода во која се повредени четири лица. – Во незгодата учествувале патничко моторно возило марка „Опел“ со тетовски регистерски ознаки, управувано од Х.С.(27) од Тетово, и патничко моторно возило „Киа Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Скопје/Охрид, 8. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – 19-годишниот Д.К. од Охрид, рано утринава, околу 02:30 часот во Секторот за внатрешни работи во Скопје пријавил дека околу 00:50 часот физички бил нападнат од страна на четири лица пред угостителски објект на улицата „Живко Чинго“. – Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, информираат од МВР. (Крај) Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 7.декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На улицата „Пролетерски бригади“ во Струга, вчера околу 15:30 часот бил нарушен јавниот ред и мир. – Во инцидентот учествувале две групи од неколку малолетни лица. Притоа, еден од нив бил физички нападнат најпрвин од едно лице, а потоа се вклучиле и другите лица од групата. Причина за нападот е […]Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 3. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Синоќа, околу 18:30 часот, кај населбата „Лагадин“ во близина на Охрид, поради вршење незаконит риболов, приведен е 29-годишниот А.П. од охридското село Пештани. – Приведувањето е извршено во момент кога тој, од метално кајче со кое пристигнал на брегот на Охридското Езеро, пренесувал пластична гајба со две рибарски мрежи Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 1. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Тешка сообраќајна несреќа се случила околу 11:30 часот кај Ново Село, на магистралниот пат Охрид-Кичево. Порталот локално.мк јавува дека до несреќата дошло при судар на камион и патничко возило марка „Ауди“ со кавадаречки регистерски таблички. На местото на зезгодата се излезени екипи на СВР Охрид, Територијалната противпожарна Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 1. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Синоќа, околу 21:00 часот, пред казино лоцирано на улицата „Партизанска“ во Охрид, 50-годишниот А.Б. од Охрид го нарушил јавниот ред и мир. – Во видно алкохолизирана состојба, тој се обидел да влезе во објектот, што му било оневозможено од страна на работникот на обезбедување. Поради тоа, А.Б. почнал да […]Прочитај повеќе
ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 20-годишниот М.П. од селото Лескоец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „пустошење на шума“. – На 12-ти јули оваа година, околу 01:00 часот, на местото викано „Распаќе“, полициски службеници се обиделе да запрат товарно возило, управувано од пријавениот, но Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Случаен минувач, вчера, кај месноста „Водејнци“, во атарот на охридското село Рамне, пронашол човечки леш во фаза на распаѓање. – По добивање на информацијата, а по овластување на Јавен обвинител, извршено е обезбедување на местото на настанот а потоа извршен e увид. По наредба на Јавен обвинител, денеска ќе […]Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Доцна синоќа, околу 23:45 часот, на улицата „15-ти корпус“ во Струга се случи тепачка помеѓу четири лица од Струга. – Во инцидентот учествувал 27-годишниот А.М. од една и лицата Г.М.(34), О.С.(35) и Л.Ч.(37) од друга страна, сите од Струга. Поради утврдена алкохолизираност, Л.Ч. е приведен во Секторот за внатрешни […]Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На 27-ми ноември оваа година, во Полициската станица во Струга, 42-годишната Т.А. од Тетово, пријавила дека 18-годишниот Н.А. од Струга, противправно ја одзел нејзината малолетна ќерка од семејниот дом во Тетово. – Според пријавата, настанот се случил во текот на октомври оваа година во домот на пријавителката, кога Н.А. Прочитај повеќе