Избор Локални избори 2019 Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 20. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од СВР Охрид информираат за регистрирани поситни изборни неправлности во струшко, за време на изборниот молк. На 20-ти април оваа година, околу 09:00 часот, во Полициската станица во Струга било пријавено дека на оградата од Основното училиште „Дедо Лазар Циркоски“ во село Враниште била закачена слика на еден од […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 19. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 18-ти април оваа година, во 11:50 часот, на регионалниот пат Охрид-Св.Наум, во близина на населба Рача, се случи сообраќајна незгода, во која е повредено едно лице. – Незгодата се случи помеѓу патнички автомобил марка „Голф“ со охридски регистарски ознаки управувано од страна на 27-годишниот Р.М. од Демир Хисар […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 18. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Сообраќајна незгода се случи денес, нешто по 11:30 часот, на патот Охрид-Св. Стефан. Незгодата се случила стотина метри после Хидробиолошкиот завод, во насока од Охрид кон Св. Стефан. Неофицијално, во незгодата во која учествувале патничко моторно возило марка „Голф“ и уште едно возило „Пежо Партнер“ е повредено едно лице. […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 18. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 17-ти април оваа година, околу 15:30 часот, нарушен е јавниот ред и мир на улицата „Прилепска“ во Охрид. – Во посочениот термин избила караница помеѓу лицата Д.Ф.(41), К.Ф.(33) и Џ.Ф.(48), сите од Охрид. Истите се повикани во Полициската станица во Охрид, а по целосно документирање на настанот, против […]Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 17. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 16-ти април оваа година, околу 10:00 часот, во дворно место на куќа сопственост на Ј.Л. од струшкото село Октиси, нарушен е јавниот ред и мир. – Во посочениот период се случи физички напад, извршен од страна на лицето М.Д.од истото село, врз И.Ц. од струшкото село Шум. По […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 17. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 16-ти април оваа година, во 17:45 часот, на улицата „Ристо Чадо“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир од страна на три лица. – Инцидентот започнал со караница помеѓу 59-годишниот Б.А, од една и Д.М.(80) и Г.А.(31) од друга страна, сите од Охрид. Обидот за меѓусебна физичка […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 16. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 42-годишниот С.Р. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“ и „овозможување на употреба наркотични дроги“. – На 26/27.07.2018 година во Охрид, полициски Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 16. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Ноќеска, околу 30 минути по полноќ се случил обид за грабеж во спортска кладилница во населбата Воска во Охрид. Супер радио неофицијално дознава дека пред затворање, во објектот влегло маскирано лице вооружено со пиштол, кое од вработената побарало да му ги предаде парите. Откако истата го предупредила дека ќе […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 15. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 36-годишниот В.Х. од Штип поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“ и „овозможување на употреба наркотични дроги“. – На 29-ти јули 2018 година во Охрид полициски Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 15. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправно градење“, СВР Охрид, до надлежното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 72-годишниот К.Ч. од Охрид. – Тој, во текот на првото тримесечје од 2019 година, на улицата „Охридска бригада“ во Охрид, спротивно на Законот за градење, и без одобрение Прочитај повеќе