Избор Култура Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Учесниците на првиот Балкански детско-младински поетски камп „Поетски искри од огништето на Ванчо Николески – 2019“, денешниот ден го минаа во селото Црвена Вода, родното место на родоначалникот на македонското книжевно творештво за деца и млади, Ванчо Николески. Пред родната куќа на Николески, младите автори од повеќе земји Прочитај повеќе
Избор ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 45-годишниот И.Ш. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“. – На 28-ми декември минатата година во Охрид полициски службеници извршиле претрес во неговиот дом и Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на следната недела на подрачјето на општина Охрид ќе се врши запрашување против комарци. Од локалната смоуправа за Супер радио и OhridPress информираа дека тендерската постапка околу изборот на фирма што ќе врши дезинсекција е веќе завршена. – Запрашувањето ќе го врши фирмата „Лиса-Ком“ ДООЕЛ од Кавадарци, […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – В петок, 21-ви јуни, со почеток во 14:00 часот во малата сала на општина Охрид ќе се одржи Презентација на европски фондови и програми. Посебен акцент во рамки на презентацијата ќе биде ставен на Програмата ИПАРД II за периодот 2014 – 2020 – Мерка „Диверзификација на фармите и развој […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Годинава Охрид ќе биде домаќин на свеченоста за одбележувањето на 21-ви јуни, Денот на Охридското Езеро. В петок напладне на градското пристаниште, кај споменикот „Фаќач на крст“ ќе се обратат првите луѓе на Охрид, Струга и Поградец, Константин Георгиески, Рамиз Мерко и Едуард Капри. Предвидена е и културно-уметничка програма, […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од 28-ми јуни до 6-ти јули, Охрид ќе биде домаќин на Седмата Меѓународна летна школа за архитектура и дизајн. Настанот е во организација на Факултетот за Архитектура и Дизајн при Универзитетот Американ Колеџ Скопје и НУ Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј Охрид, а темата на […]Прочитај повеќе
Забава Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Проектот NUMB-Tribute to Pink Floyd, кој минатото лето беше премиерно изведен во Охрид, синоќа беше презентиран и пред скопската публика. Откако сцената на Долни сарај минатата година беше премала да ја прими целата публика, сега целиот проект се пресели во летниот клуб „Епицентар“ во Градски парк во Скопје. Идејата […]Прочитај повеќе
Економија Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Понудата за квалитетна бела техника во Охрид е побогата со новата продавница на „АгроТехнА“, од каде нудат специјални промоции и супер акции. Проверениот квалитет сега можете да го најдете по најприфатливи цени, а од „АгроТехнА“ нудат и посебна акција која трае од 19-ти до 29-ти јуни: – Фрижидер од […]Прочитај повеќе
Економија Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Премиерот Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски и директорката на УЈП, Сања Лукаревска, денеска го најавија стартот на проектот за поврат на 15 отсто од ДДВ кај граѓаните од 1-ви јули, а првата исплата на нивните трансакциски сметки ќе биде во декември. Едно четиричлено семејство нема да може […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија, е домаќин на редовната средба на директори на пензиските фондови/заводи од државите настанати на територијата на поранешна СФРЈ, што ќе се одржи на 20-ти и 21-ви јуни 2019 година во Охрид. Свеченото отворање е закажано за утре, 20-ти јуни со почеток […]Прочитај повеќе