Забава Избор
Задар, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Одличните The Prodigy неодамна имаа фантастичен настап во Задар, од каде Ви пренесуваме неколку видеа, како најава за концертот кој на 14-ти август ќе се одржи во Охрид. Тие настапија на Јазине во Задар пред скоро десет илјади посетители, кои 80-тина минути имаа можност да уживаат во музиката на […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Престижниот меѓународен финансиски магазин „Еurоmoney“ ја награди Охридска банка Сосиете Женерал со наградата „Најдобра банка во Македонија за 2016 година“. Оваа реномирана награда е уште една потврда за успешното работење на банката, штопокрај успешните резултати, несомнено се должи и на континуираниот оперативен развој, Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Три лица се здобија со тешки телесни повреди во сообраќајната незгода што денес во 07:50 часот се случи на магистралниот пат Охрид-Кичево, на потегот помеѓу селата Мешеишта и Требеништа. Со возила на Брза помош, две тешко повредени лица се пренесени во болницата „Св. Еразмо“, додека третото повредено лице се […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Четири лица се повредени во тешката сообраќајна незгода што утрово пред 08:00 часот се случи на магистралниот пат Охрид-Кичево, на потегот помеѓу селата Требеништа и Мешеишта. Според првичните информации во незгодата учествувале два џипа и камион кој се превртел во обид да ги избегне. Во Хирушкото одделение во Охридската […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Јубилејното, 55-то издание на Балканскиот фестивал за народни песни и игри во Охрид ќе донесе конципирана програма, а ќе се одржи од денес до 10-ти јули. Директорот на Ансамблот за народни песни и игри на Македонија „Танец“, Зоран Џорлев вели дека годинава на фестивалот ќе бидат „вратени“ некои народни […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Од денес до 13 -ти јули во хотелот „Десарет“ во Охрид, се организира „Спортски летен камп Охрид 2016“. Кампот ќе биде можност да се анимираат најмладите преку различни содржини. Ќе се организираат забавни спортски игри, награден конкурс, родителски ден, за игрите на децата ќе се погрижат професионални аниматори, потоа […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Судскиот буџетски совет, СБС, на 30-ти јуни до судовите доставил известување со кое сите вработени во судската администрација што штрајкуваат ќе добијат 60 отсто од платите за мај и за јуни. За ова кратење, како што соопштија денеска од Синдикатот на управата, правосудството и здруженија на граѓани, УПОЗ, на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево, на места со зголемена облачност, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. УВ индексот ќе биде 8, а максималната температура ќе се искачи до 26. степени. – Од утре следува период на стабилно и топло време со пораст […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 6. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Како превентивна мерка за заштита од пожари, Националниот парк „Галичица“ воведе ограничено движење на сите лица во шумите и шумските појаси, освен за лицата кои ќе извадат дозвола од дирекцијата на паркот. – Исто така е воведена и забрана за палење стрништа, плевел и други растителни отпадоци во границите […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 6. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Седум лица се тешко повредени во сообраќајната незгода што утрово во 09:00 часот се случи на магистралниот пат Кичево-Охрид, во близина на планинскиот превој „Пресека“. Поради сериозноста на здобиените тешки телесни повреди, на Ургентниот центар во Скопје се испратени И.А. (21) и М.С. двајцата од Скопје, 25-годишниот Б.С. од […]Прочитај повеќе