ЕКОЛОГИЈА Избор
Охрид, 23. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Најмладите и највозрасните волонтери на Црвен крст Охрид вчера заеднички го одбележаа 22-ри април, Денот на Планетата Земја. Тие во дворот на Црвен крст Охрид, засадија садници како симбол за живот и здрава животна средина која е неопходен услов за опстанок на сите генерации. Во таа насока беа и […]Прочитај повеќе
Избор
Охрид, 23. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно, а во текот на денот ќе има и локално зголемување на облачноста со повремен дожд со слаб интензитет. Ќе дува умерен ветер од југозападен правец, особено во западните делови. УВ индексот ќе биде 6. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 18. […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 23. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Саботата пред Цветници се вика Лазарева сабота. На овој ден Исус Христос го воскреснал верникот Лазар од Витанија. На овој ден се споменува чудесното воскресение на четиридневно упокоениот Лазар, во она време извршено од Богочовекот Исус Христос. Како што сведочи Светото Евангелие, овој настан бил многу непосредно (или шест […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 22. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Расте поддршката за граѓанското движење „Протестирам“ во Охрид. Вечерва, повторно и помасовно се протестираше низ охридските улици. За разлика од пред два дена, кога имаше два паралелни митинзи, вечерва изостана собирањето во организација на граѓанското движење ГДОМ. Подржувачите на „Протестирам“ повторно се собраа кај столетното Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 22. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Поради вложениот личен труд и професионален ангажман, студентката Назмије Денкоски, денес прими Благодарница од НУ Центар за култура „Григор Прличев“ – Охрид за изработката на новата веб страна на библиотеката. – Проектот го започнавме минатата година, а активно работев на него околу пет месеци. Комплетно го завршив во мај Прочитај повеќе
Економија Избор
Охрид/Скопје, 22. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Од вчера започна четвртиот по ред „Спејс апс челинџ“ натпреварот на НАСА. Настанот во Охрид се одржува во просториите на Универзитетот за информатички технологии „Свети Апостол Павле“. Оваа година, на настанот учествуваат 120 учесници, кои во наредниот ден треба да работат на предизвици поставени од НАСА. Годинава темите се Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 22. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Денес започна големата outlet распродажба која реномираната компанија Sport Vision по втор пат ја одржува во Охрид. – Најголемиот спортски ланец во Република Македонија повторно доаѓа во Охрид. Време е за уште една голема Аутлет распродажба. Од денес до 25-ти април, охриѓани ќе купуваат маички од 390 денари, патики […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 22. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Планетата Земја е нашиот секојдневен дом независно од нашите секојдневни активности, вели во своето обраќање независниот екологист, дипломиран инжинер агроном и експерт по аграр и екологија, Лазо Наумоски. По повод 22 Април, Ден на Планетата Земја, Наумоски, се осврнува на тоа дека животниот простор на човекот на земјата планета Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 22. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Денес, доколку кој и да било локален или државен функционер Ви се заканува и се обидува да се Ве сопре во намерата да излезете во 18:00 часот кај Стариот Чинар, во Охрид, погледни го, насмевни му се, во шарен плик стави ги сите твои доспеани обрврски, замоли го да […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Партии
Охрид, 22. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во организација на граѓанското движење „Протестирам“, денеска во Охрид со почеток во 18:00 часот, повторно ќе се организира мирен протест. Од граѓанското движење „Протестирам“, велат дека граѓаните ќе можат да го „изразат своето незадоволство од моменталната состојба во Македонија и одлуките на актуелната власт“. – Граѓаните Прочитај повеќе