Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје, 24. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, изјави дека писмото на Исламската верска заедница (ИВЗ) е уцена и дека Владата е спремна на дијалог, но не прифаќаат уцени. – Сметаме дека заканите се неприфатливи од кого било да доаѓаат. Во случајов се работи за едно писимо на ИВЗ кое е […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охриѓанката Миланка Новеска ја освои првата награда на 10-тиот државен натпревар за соло пејачи „Виктор Џулеану“ во Романија. На натпреварот кој се одржа од 12-ти до 24-ти март оваа година беа доделени три награди. Специјалната награда ја доби Драганчо Најдоски од Крушево, а првата награда ја освои нашата Миланка […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Вчера, доцна попладне, повторно е запален дел од појасот трска на потегот кај стариот пат Охрид-Струга, кај Подмолје, информираат од Охрид SOS. – Станува збор за пракса која, за жал, се повторува секоја година. Ни казни, ни санкции, нити желба да се стави крај на ваквото дивеење. Трската е […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 22. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Поглаварот на Исламската верска заедница со директни закани до македонската Влада – ако за 10 дена не добиеле писмен одговор за намерите и активностите во врска со Али Пашината џамија во Охрид, во пресрет на претседателската кампања, во 700 џамии во земјата ќе ги информирале муслиманските верници за, условно […]Прочитај повеќе
Здравје Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Неговите раце, вештината и апаратурата стојат помеѓу вас и болестите на новото време – болката во вратот, кичмата и сите болести предизвикани од прекумерно седење на работното место, премалку движење, неправилната исхрана и сл. Михаил Шишкоски е дипломиран физиотерапевт, специјалист по кинезитерапија, млад човек со сериозни Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Локални избори 2019 Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – На полноќ истече рокот за поднесување листи до ДИК односно ОИК на кандидатите кои ќе учествуваат на претседателските и вонредните локални избори. За престижната функција на прв човек на Охрид се поднесени пет кандидатури – на д-р Константин Георгиески од СДСМ, д-р Митре Милошевски од ВМРО-ДПМНЕ, Михаил Трендафилов-Нанче од Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Битола/Охрид, 21. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Апелациониот суд во Битола ја намали затворската казна од 16 години на 8 години за српскиот државјанин Бојан Угреновиќ, кој до смрт го претепа тогаш 26-годишниот Димитар Матилоски од Охрид. Во моментов Угреновиќ е на слобода бидејќи судот во Охрид не донесе пресуда во предвиден рок и мораше да […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Локални избори 2019 Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 21. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охриѓанецот Стевче Стевоски повторно ќе се кандидира за првата градска фотелја во Охрид, овојпат како кандидат на политичката партија Демократи, формирана лани во август. Стевоски за Супер радио и OhridPress ја потврди оваа информација и рече дека во текот на вчерашниот ден веќе ја доставил кандидатурата до Општинската изборна […]Прочитај повеќе
Здравје Избор од Уредникот Охрид Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Охрид, 21. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со бројни акции, иницијативи и настани, денес ќе се одбележи Светскиот ден на Даунов Синдром. По тој повод денеска се носат шарени чорапи и ноктите се лакираат во различни бои за да се покаже солидарност со лицата со Даунов синдром и истовремено да се подигне свеста на јавноста за […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ Охрид Супер образование ТОП ВЕСТИ
Охрид, 20. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Супер радио и порталите OhridPress и Inpress иницираат акција „ЗАЕДНО до подобри услови за поквалитетно образование на децата“ за учество на локалната заедница во подобрување на условите во кои учат најмладите во Охрид. Преку сондажа на состојбите и интервјуа со првите луѓе на образовните институции ќе направиме обид, заедно […]Прочитај повеќе