Избор На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 20. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охрид има огромен потенцијал за развој на авантуристички и планински туризам, но секој кој ги практикува овие спортови е длабоко зинтересиран за безбедноста на планините, односно дали во случај на незгода постои ефикасно обучена и опремена служба, подготвена да интервенира во секој момент. Охридската Планинска спасувачка служба, Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 8. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот бармен Даниел Новиќ е победник на Вигор бармен купот, што минатата година се одржа во Охрид, а пехарот го доби за неговиот авторски коктел „Руби Буби“. Тој е дел од тимот на ексклузивниот хотел Sky Corner кој наскоро треба да започне со работа, а денес како специјален гостив […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Едно несекојдневно искуство и збогатување на списокот спортски манифестации кои се одржуваат во Охрид ќе понуди планинската трка Ohridtrail, која е закажана за 25-ти мај. Станува збор за комбинација на планинарско одење и планинарско трчање, ќе се помине речиси целиот гребен на планината Галичица, а тркачите ќе имаат единствена Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Охрид, 31. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со видео, аудио и текстуални пораки, кои ќе се емитуваат секојдневно во текот на месец февруари, ќе се запознаеме со 28 дијагнози за ретки болести – утре стартува кампањата „Ги запознаваме ретките болести“. Супер радио, Гордана Лолеска и здружението „Живот со предизвици“ изработија мини-проект, со комплетна тв, радио и […]Прочитај повеќе
Забава Избор На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Oхрид, 22. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – „Ширам љубов“, четвртата авторска песна на триото „Само Тони и две жени“ денес беше промовирана во емисијата „Радио Корнер“ на Супер радио. – Не случајно за промоција на песната го одбравме почетокот на новата 2019-та година. Сакаме преку неа да пренесеме порака што повеќе да шириме убави чувства, истакна […]Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Локална самоуправа На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 21. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во месец март Охрид ќе го добие долгоочекуваниот затворен зелен пазар, а во пролетниот период ќе се работи и на два нови мини пазари. За предизвиците со кои се соочува претпријатието, законот за зелени пазари кој на нозе ги крена пазарџиите, како се одразува на работата, но и за […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Светиот крст кој цела година стоеше во куќата на минатогодишниот фаќач Иван Лотески, како што налагаат правилата, во пресрет на утрешниот празник, вчера е вратен во црквата „Св. Никола Геракомија“. Лотески, кој инаку е 28 годишен адвокат и работи во адвокатското друштво „Кичеец, Гоџо и Новакоски“, вели дека оваа […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во рамки на одбележување на големиот верски празник Богојавление-Водици и Денот на рибарите, Црвен крст Охрид и годинава е вклучен со низа активности од областа на здравствено-превентивната и социјално – хуманитарната дејност. Температурата на езерската вода е 6,5 степени целзиусови, температура која не сме ја имале Прочитај повеќе
Забава Избор На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 28. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Се` е подготвено околу организација на големиот концерт со кој групата „Камелеон“ утре во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток од 19:00 часот ќе ја одбележи 20 годишината од формирањето на бендот. Билетите се пред распродавање и можат да се купат по цена од 250 денари, единствено во […]Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 26. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Под мотото „Музичка (Р)еволуција“ во недела 30-ти декември од 19:00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ деветта година по ред охридските гимназијалци ќе се обидат преку забава и музика да соберат средства кои ќе бидат наменети за 40-50 ученици кои не се во можност во целост да ги […]Прочитај повеќе