Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Светиот крст кој цела година стоеше во куќата на минатогодишниот фаќач Иван Лотески, како што налагаат правилата, во пресрет на утрешниот празник, вчера е вратен во црквата „Св. Никола Геракомија“. Лотески, кој инаку е 28 годишен адвокат и работи во адвокатското друштво „Кичеец, Гоџо и Новакоски“, вели дека оваа […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во рамки на одбележување на големиот верски празник Богојавление-Водици и Денот на рибарите, Црвен крст Охрид и годинава е вклучен со низа активности од областа на здравствено-превентивната и социјално – хуманитарната дејност. Температурата на езерската вода е 6,5 степени целзиусови, температура која не сме ја имале Прочитај повеќе
Забава Избор На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 28. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Се` е подготвено околу организација на големиот концерт со кој групата „Камелеон“ утре во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток од 19:00 часот ќе ја одбележи 20 годишината од формирањето на бендот. Билетите се пред распродавање и можат да се купат по цена од 250 денари, единствено во […]Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 26. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Под мотото „Музичка (Р)еволуција“ во недела 30-ти декември од 19:00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ деветта година по ред охридските гимназијалци ќе се обидат преку забава и музика да соберат средства кои ќе бидат наменети за 40-50 ученици кои не се во можност во целост да ги […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот градски мешан хор „Вокс Лихнидос“ настапувајќи на сите позначајни свечености во градот, дава голем придонес за нивното реализирање и се наметна како значаен субјект од областа на културата во Охрид. „Вокс Лихнидос“ со интензивни проби се подготвува за новогодишниот концерт закажан за утре. Посетителите може да Прочитај повеќе
Избор Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Методија Бараковски или чичко Менде како што го знаеме е познат и признат музичар во Охрид. Особено е омилен помеѓу децата, за кои како што вели се неговата движечка сила и со кои преку музичките инструменти и фолклорот другарува целиот свој живот. Тој е дел и од фолклорната приказна […]Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Понекогаш, заслепени од светлата на „туѓото, светликавото и далечното“, како да не ги гледаме најдобрите меѓу нас. Неговите дела се рамо до рамо со оние на многу големи светски имиња. Тој одлучил несебично да ни ги даде неговите „стихови и ноти“, да ги запише најдлабоките чувства, среќи, радости и […]Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Како дел од промотивните активности за големиот концерт на групата Камелеон, познатиот охридски Dj и продуцент Dj Regie Rules изработи ремикс и видео спот за нивната позната песна „Небо мастило“. Ремиксот на еден од најголемите хитови на Камелеон беше премиерно пуштен во денешното издание на емисијата „Бистро Корнер“ со […]Прочитај повеќе
Забава На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По јубилеен 20-ти пат, од 7-ми до 12-ти декември во Скопје се одржа фестивалот „Таксират“, а со него како предвесник на фествалот, како дел од офф програмата се случи и „Лузер фест“, настан посветен исклучиво на промоција на „демо“ музичарите и на најновите имиња од алтернативната музичката сцена кај […]Прочитај повеќе
На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 11. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Охрид ќе ја има привилегијата да биде меѓу градовите кои биле домаќини на кампот на најтрофејниот клуб во светот на сите времиња Реал Мадрид. Од 14-ти до 18-ти јануари во хотелот „Аквалина“, ќе се одржи вториот фудбалски камп на Фондацијата Реал Мадрид кај нас. – Во светот се одржуваат […]Прочитај повеќе