Избор Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ денека ќе гостува познатиот македонски астролог и автор на 7 книги, Зоран Крстевски. Проф. д-р Зоран Крстевски ќе одржи предавање и подоцна ќе дискутира со присутните  на тема: „Како против негативната енергија и до воспоставување внатрешен мир?“ Предавањето е со почеток во 12:00 часот, […]Прочитај повеќе
Избор Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Полиците во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид се побогати со уште неколку наслови. За љубителите на пишаниот збор на располагање им стојат: „Бисерната сестра” од Лусинда Рајли, „Последниот истрел” од Линвуд Баркли, „Девојките од платната” од Кејти Мери Бјукенан, „Таму каде што припаѓаме” од Емили Гифин, „Хипи” од […]Прочитај повеќе
Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 8. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид  во понеделник на 10-ти декември ќе гостува познатиот македонски астролог и автор на 7 книги, Зоран Крстевски. Проф. д-р Зоран Крстевски ќе одржи предавање и подоцна ќе дискутира со присутните  на тема: „Како против негативната енергија и до воспоставување внатрешен мир?“ Предавањето Прочитај повеќе
Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 8. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамки на манифестациите со кои се одбележува 8-ми декември, празникот на Св. Климент Охридски – Патронот на градот, беше промовирана книгата „Охридска писменост“ од проф.д-р Димитар Пандев. Промоцијата се одржа во Куќата на Робевци, а покрај авторот, за делото зборуваа Митре Вељаноски и Славе Ѓорго Димоски. Професор д-р […]Прочитај повеќе
Избор Култура Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 8. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во Куќата на Уранија-МАНУ, синоќа свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј“. На свеченоста, во името на организаторите, општина Охрид, Амбасадата на Република Словачка во Република Македонија и Словачката национална библиотека, се обратија градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Култура Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во Дијамантската сала на хотелот „Инекс Горица“ во Охрид, вечерва се одржа Свечената академија по повод 8-ми декември – Св. Климент Охридски – Патрон празник на градот. Грандиозно е делото Св. Климентово, кое и ден денес, после повеќе од 11 векови е наш патоказ по кој треба да се […]Прочитај повеќе
Избор Култура Локална самоуправа
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на чествувањето на 8-ми Декември – Денот на Св. Климент Охридски – Патрон на Охрид, денеска беше промовирана антологијата на песни за Охрид. Поетската антологија „Дојди во Охрид“ ја приредија проф. д-р Димитар Пандев и поетот Славе Ѓорѓо Димоски, а е во издание на општина Охрид. Градоначалникот […]Прочитај повеќе
Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со отворањето на традиционалната изложба на Фото клубот „Охрид“ и свечената приредба на ОСУ „Св. Климент Охридски“, продолжува одбележувањето на 8-ми декември, празникот на Св. Климент Охридски – Патронот на градот. Двете манифестации се одржаа во Центарот за култура „Григор Прличев“, а во ОМУ „Методи Патче“ се одржа Прочитај повеќе
Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамки на програмата за одбележување на празникот на заштитникот на градов, Св.Климент Охридски, вечерва ќе се одржи традиционалната групна изложба на Фото клубот „Охрид“. Клубот годинава одбележува значаен јубилеј, 20-години од формирањето, а веќе шест години е член на Фото сојуз на Македонија. Приказната ја започнале група Прочитај повеќе
Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со отворањето на изложбата на книги „Свети Климент Охридски во македонската книжевност и научна мисла“ и свечената приредба на ОУ „Св. Климент Охридски”, општина Охрид го започна одбележувањето на 8-ми декември, празникот на Св. Климент Охридски – Патронот на градот. Основното училиште „Св. Климент Охридски“ го одбележува Прочитај повеќе