Избор Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 20. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Светската академија на поезијата при УНЕСКО (Accademia Mondiale della Poesia), се огласи со поддршка на претстојната манифестација – првиот Балкански поетски камп за деца и млади, насловен „Поетски искри од огништето на Ванчо Николески“. – Светската академија на поезијата го подржува и учествува во проектот на Здружението Прочитај повеќе
Избор Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, синоќа беше отворено 14-то издание на „Фестивалот на новиот германски филм“. По свеченото отворање беше прикажана комедијата „100 нешта“ (100 Dinge), а вечерва од 18:00 часот е детскиот филм „Тоби и тајната на нашата планета“ („Checker Tobi und das Geheimnis unseres […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од денес до 21-ви мај 2019 година, во Охрид, по четиринаесетти пат ќе се одржи „Фестивалот на новиот германски филм“. – Изминатите години атмосферата во кино салите во државата беше буквално европска, неоптеретена, аполитична. Вработените во двете кина не паметат ваква „културна“ гужва, а тоа докажува дека Фестивалот на […]Прочитај повеќе
Економија Избор Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 16. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на активностите посветени на 5-ти јуни 2019 година, Светскиот ден на животната средина како една исклучително значајна определба, Клубот за грижа за стари лица при Црвен крст Охрид објавува литературен и ликовен конкурс на тема „Нашата животна средина наш генерациски долг“. На конкурсот кој е во рамки […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 16. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од 18-ти до 21-ви мај 2019 година, во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, по 14-ти пат ќе се одржи „Фестивалот на новиот германски филм“. В сабота на отворањето од 20:00 часот ќе биде прикажан филмот „100 нешта“ (100 Dinge), комедија, во времетраење од 100 минути. Редоследот на […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 16. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во организација на Независката аматерска театарска група (НАТГ) „Аматер“ од Охрид, вечерва, во кафе бар Shilla ќе се одржи седмото издание на „Имам нешто да ти кажам“. – Овојпат позачинето издание, покрај стандардните авторски песни кои повторно ќе бидат на репертоар, вклучуваме и песни на тема од најпопуларната тв […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Перфектни млади глумци, перфектна публика вечерва на премиерата на претставата „Перфектни странци“ на драмската секција при Гимназијата ОСУ „Св. Климент Охридски“ од Охрид. Аплаузите за глумците беа вистинска награда за начинот на кој го доловија делото кое се одигра според оригиналното сценарио на Паоло Џеновезе. – Што ќе се Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во малата сала при Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, денес и утре ќе се игра претставата „Перфектни странци“ на драмската секција при Гимназијата ОСУ „Св. Климент Охридски“ од Охрид. – Што ќе се случи доколку скришно ѕирнете во телефонот на другиот? Соочувањето со вистината ќе го реши […]Прочитај повеќе
Избор Култура На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охридските гимназијалци два месеци вредно работеа на претставата „Перфектни странци“, која во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид премиерно ќе се прикаже во среда на 16-ти мај, а поради големиот интерес и репризно ден потоа, во четвтрток. Претставата е современа драма со траги-комични елементи, а ќе не потсети […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од 18-ти до 21-ви мај 2019 година, во Охрид, по четиринаесетти пат ќе се одржи „Фестивалот на новиот германски филм“. – Изминатите години атмосферата во кино салите во државата беше буквално европска, неоптеретена, аполитична. Вработените во двете кина не паметат ваква „културна“ гужва, а тоа докажува дека Фестивалот на […]Прочитај повеќе