Избор Локални избори 2019 Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 12. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Изјавувам дека функцијата претседател ќе ја вршам совесно и одговорно. Ќе ги почитувам Уставот и законите и ќе го штитам суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста. Ова го изјави новиот македонски претседател Стево Пендаровски, кој денеска ја презеде функцијата откако положи заклетва во парламентот. Инаку, Пендаровски Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Драги охриѓани, Ви благодарам на сите кои го остваривте своето демократко право на локалните избори прифаќајќи одреден концепт за градот за кој мислевте дека треба да се реализира, стои во дописот до медиумите, во кои својата благодарност до граѓаните за дадената поддршка ја изразува кандидатот за градоначалник на Охрид […]Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во Охрид победи правото и правдата. Охрид ја доби битката на душата и честа. Реалноста за охриѓани е дека бараат правда, слобода, стандард, принципи и вредности, стои во соопштението испратено до јавноста од ОК на ВМРО-ДПМНЕ по вчерашниот втор круг од локалните и претседателските избори. – Народот јасно и […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Локални избори 2019 Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со освоени 16.523 гласови, односно 54,36% од избирачите, д-р Константи Георгиески, како кандидат на СДСМ и коалицијата и официјално е новиот градоначалник на Охрид. Неговиот противкандидат, д-р Митре Милошевски, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешните избори освои 12.668 гласови, односно 41,68% од гласачите кои излегоа да го дадат Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во Охрид победи правото и правдата. Народот јасно и недвосмислено ја делегитимира власта, порачаа на официјалниот профил од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, по објавувањето на официјалните изборни резултати. – Картата е црвена, а тоа е бојата на победата. ВМРО-ДПМНЕ е коренот на македонскиот граѓанин. И покрај заканите, уцените […]Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 5. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски прогласи победа на шестите претседателски избори, заблагодарувајќи се на поддршката истакна дека ќе им служи на сите граѓани. – На европски и кристално чисти избори, граѓаните одлучија да продолжиме заедно напред. Ова беше достоинствена Македонија, ова е победа на граѓаните на Северна Македонија, Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Локални избори 2019 Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – СДСМ и д-р Константин Георгиески, како кандидат за градоначалник на Охрид вечерва прогласија победа и објавија дека Георгиевски е новиот градоначалник на Охрид. Славењето продолжи по улиците на Охрид, по што граѓаните пристигнаа на Градскиот плоштад, каде повторно им се обрати Георгиески: – Како што се залагав како Советник […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Локални избори 2019 Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Д-р Константи Георгиески, како кандидат на СДСМ и коалицијата вечерва прогласи победа и објави дека тој е новиот градоначалник на Охрид. – Охрид избра да оди Заедно напред. Јасно и недвосмислено кон Европска иднина на нашиот град. Сакам да им се заблагодарам на сите кои ја поддржаа мојата кандидатура, […]Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 5. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – На веб страницата на Државната изборна комисија почнаа да се објавуваат првичните резултати од вториот круг на шестите претседателски избори и за вонредните локални избори во Охрид и Ново Село. Резултатите од вториот изборен круг за претседател на државата и за нов градски татко на Охрид се објавуваат како […]Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 5. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Искористувајќи го слободно и непречено своето загарантирано право на глас, граѓаните уште еднаш ја демонстрираа својата зрелост и одговорност да одлучуваат за иднината на својата земја, рече министерот Оливер Спасовски по завршувањето на гласањето во вториот круг од претседателските избори 2019 година. – Им се заблагодарувам на Прочитај повеќе