Избор Локални избори 2019 Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 22. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Според обработените речиси сто проценти од резултатите, ДИК објави дека кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски во вчерашниот прв круг од претседателските избори освоил 323.846 гласови, кандидатката на ВМР ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова 319.240 гласови и кандидатот на Алијанса за Албанците и Беса Блерим Река 79.915 гласови. На Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Македонија
Скопје, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Игор Јанушев, шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, оцени дека генерално имало мирен изборен ден, а прогласи победа на Гордана Силјановска Давкова во неколку градови. Победи Македонија против Северна, порача Јанушев. – Радувај се Македонијо, правдата доаѓа, готови се. ВМРО-ДПМНЕ победува, Гордана Сиљановска-Давкова е Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – На веб страницата на Државната изборна комисија почнаа да се објавуваат првичните резултати за шестите претседателски избори и за вонредните локални избори во Охрид, Дебар и Ново Село. Резултатите од изборите за претседател и за избор на градоначалник се објавуваат како што се обработуваат податоците од избирачките места. Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Имавме кристално чист прв изборен круг, имавме скандинавски избори. Им честитаме на сите граѓани. Ова е оценката на Александар Кирацовски, шеф на изборниот штаб на кандидатот за претседател Стево Пендаровски. На првата прес конференција по затворањето на гласачките места тој потенцира дека изборниот ден помина во исклучително мирна и Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Македонија ТОП ВЕСТИ
Охрид/Скопје, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Државната изборна комисија на прес конференција го соопшти процентот на излезност на граѓаните на шестите претседателски избори до 13:00 часот. Според нивните податоци, од вкупно запишаните 1.808.131 граѓанин, од процесуирани 99,57% од гласачките места, на гласање излегле 361.267 гласачи, што е 20,07% од вкупниот број на Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со повеќе од 1.500 набљудувачи. На 1.160 гласачки места,избрани според случаен и репрезентативен примерок,распоредени се исто толку набљудувачи,со што се покриени33% од вкупниот број на гласачки места во Република Северна Македонија. Набљудувачите на МОСТ се статични, и ќе го Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Локални избори 2019 Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денес во Македонија се спроведуваат шестите претседателски избори од независноста, на кои граѓаните ќе може да го дадат својот глас за еден од тројцата кандидати, Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река. За претседателските избори да бидат успешни, потребно е во вториот изборен круг, кој доколку е потребен […]Прочитај повеќе
Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 19. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Четири нови „бомби“, односно прислушувани телефонски разговори  беа објавени вчера на руската социјална мрежа „ВКонтакте“ од корисник со псевдонимот „Илија Громовник“. Еден од разговорите наводно е меѓу поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и сегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, другиот Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 18. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Државната изборна комисија денес ќе го дистрибуира доверливиот изборен материјал до општинските изборни комисии. Караванот на ДИК за дистрибуција на материјалите почнува од Битола, откако доверливите изборни материјали ќе бидат подигнати од печатницата „Киро Дандаро“. Оттаму караванот на ДИК ќе продолжи со дистрибуција во сите 80 Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Македонија
Аеродром, 17. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Канидатот за претседател на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Сиљановска Давкова синоќа на митинг во општина Аеродром побара поддршка за претседателската функција, истакнувајќи ја важноста на демократијата во општеството без која, како што рече, нема ниту Европска унија, ниту НАТО. – Собранието треба да биде Прочитај повеќе