Избор Македонија
Скопје, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Премиерот Зоран Заев денеска побара оставка од директорот на затворот „Шутка“ Ѓоко Котевски, по вчерашните два инцидента во дворот на оваа казнена институција, во кои имало повредени притвореници. Премиерот го осуди самиот чин, и наведе дека без разлика на тоа кој е виновен за инцидентите, тој побарал одговрност од […]Прочитај повеќе
Избор Македонија ТОП ВЕСТИ Хроника
Скопје, 21. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Осомничените за организација на настаните од 27-ми април во Собранието на Република Македонија, Миле Јанакиески и Спире Ристовски, денеска биле физички нападнат во затворот „Шутка“, дознава Фокус. Според информациите, тие биле нападнати од притвореник од случајот Диво Насеље, кој во исто време се нашол во дворот на установата. Прочитај повеќе
Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 21. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Белите ливчиња на кои до вчера грчките гранични полицајци ни ставаа печати за влез во нивната земја,од синоќа на полноќ заминаа во историја. Официјално од полноќ при влез во Грција нашите граѓани македонско-грчката граница ја минуваат само со пасоши на кои на излез од земјава нашите гранични полицајци им […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје, 20. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Заедничкото празнување на Свети Наум, цар Самуил и Свети Климент со Бугарија било договорено на продолжението на Комисијата која треба да ги „испегла“ различните погледи на историјата на двете земји. Канал 5 јави дека по два дена дискусија, мешовитата македонско бугарската комисија нашла заеднички јазик за разликите со соседна Прочитај повеќе
Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 20. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски е приведен попладнево под сомнение за наводна вмешаност во минатогодишните настани од 27-ми април. Покрај пратеникот Трајко Вељановски, денеска во обвинителството за „крвавиот четврток“ приведени се уште двајца осомничени, со иницијали М.Ј. и С.Р., за кои засега не го Прочитај повеќе
Избор Македонија
Софија, 20. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Парламентот на Република Бугарија денеска го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. За ратификацијата гласаа 140 пратеници, а против и воздражни немаше. На пленарната седница на која присуствуиваше и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, се обрати Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 18. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) –Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи 86-та седница, на чиј дневен ред се 25 точки, меѓу кои и интерпелацијата за работата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, поднесена од пратеници од опозицијата. Народните избраници ќе дебатираат и по Предлог одлуката за испраќање на припадници на АРМ Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 18. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Бугарско-македонската експертска комисија за историски и образовни прашања утре ќе расправа за тоа дали Св. Климент Охридски, Цар Самуил и Григор Прличев преминуваат во заедничка историја и празнување со Бугарија. Тимот од Скопје утре ќе биде домаќин на 4-та средба на комисијата на која ќе се обидат да ги […]Прочитај повеќе
Избор Македонија Партии ТОП ВЕСТИ
Струга, 16. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со вкупно 408 освоени гласови од вкупно 519-те делегати, професорката Гордана Силјановска Давкова на конвенцијата во Струга е избрана за претседателски кандидат на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на претстојните избори кои ќе се одржат на 21-ви април. Гордана Силјановска – Давкова е редовен професор на Правниот факултет на Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 15. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) -Печат со новото име Република Северна Македонија почна да се става во пасошите при влез или излез од државата на граничните премини, согласно спроведувањето на обврските од Договорот од Преспа, потврдија за МИА од МВР. Оваа мерка, која е дел од планот на Меѓуресорската работна група за извршување на обврските […]Прочитај повеќе