Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Основното училиште „Ванчо Николески“ од Лескоец, овој викенд беше домаќин на Меѓународeн натпревар по англиски, германски и француски јазик – Willkommen. Овој натпревар е дел од проектот „Со знаење низ Европа“, со цел да се популаризира учењето на странските јазици во основните и средните училишта. – На натпреварот Прочитај повеќе
Избор Македонија ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Претставниците на Македонија и Грција излегоа со заедничко соопштение од четвртиот состанок на Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања, воспоставен со чл.8.с 5 од Преспанскиот договор. – Четвртиот состанок на Заедничкиот интердисциплинарен комитет за историски, археолошки Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денес во Охрид започнува со работа нова, дводневна средба на Заедничкиот мултидисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања меѓу Македонија и Грција, потврдуваат грчки извори за дописничката на МИА од Атина. Од грчка страна за Охрид заминува и заменикот министер за надворешни работи на Грција, Маркос Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Ротари Клубот од Охрид донираше компјутерска опрема на Основното училиште „Христо Узунов“ од Охрид, наменета за децата со посебни образовни потреби, кои се во редовна настава во училиштето. Компјутерската опрема се состои од технички средства во вид на лап топ, фотокопир, печатар, ламирка и останати потрошни материјали кои директно Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Завидни резултати постигнаа основците од ОУ „Григор Прличев“ на Државните натпревари во повеќе области, што се одржаа изминатиот викенд. На натпреварот по природни науки и биологија Никола Танески (IV одделение) освои трета награда, Ангел Трајчески пофалница, под менторство на Елизабета Русеска. Петтоодделенката Елена Веруш освои втора Прочитај повеќе
Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Леонид Тодороски, ученик во VI одделение при ОУ „Григор Прличев“ од Охрид ја освои првата награда на Државниот натпревар по математика за ученици од основното образование. Под менторство на наставникот Александар Ангелоски, на натпреварот кој се одржа викендов на Машинскиот факултет во Скопје, Леонид беше најдобар во конкуренција од Прочитај повеќе
Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Лео Нелоски, ученик во V одделение во ОУ „Григор Прличев“ од Охрид, кај наставничката Нина Ристеска, влезе во Гинисовата книга на рекорди, како учесник на најбројниот абакус час, одржан во Обединетите Арабски Емирати во Дубаи на 24-ти ноември 2018 година. – Училиштето се гордее со ученикот кој на истиот […]Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Ученичка од ОУ „Живко Чинго“ се врати со награда од Државен натпревар по македонски јазик. Во саботата, во Велес се одржа Државниот натпревар по македонски јазик, на кој ученичката Софија Кироска, под менторство на наставникот Никола Дафинчески го освои третото место. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Ученици и хорот при ОУ „Братство Единство“ се вратија со неколку награди од државни натпревари кои се случија викендов. На Државниот натпревар по македонски јазик и литература кој се одржа на во Велес, ученичката Габриела Алексоска IX oдделение го освои второто место, под менторство на наставничката Маја Гугоска, а […]Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 12. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Екипата на Основното училиште „Кочо Рацин“ со освоени 84,1 поени е севкупен победник на Општинскиот натпревар „Детски семафор 2019“ што вчера се одржа во Основното училиште „Христо Узунов“. Второто место го освоија учениците од Основното училиште „Св. Климент Охридски“ со освоени 76,8 поени, додека трети беа учениците од Основното Прочитај повеќе