Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Гостивар, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На магистралниот пат Гостивар-Кичево, кај планински превој „Стража“, вчера, околу 17:50 часот се случи сообраќајна незгода во која се повредени четири лица. – Во незгодата учествувале патничко моторно возило марка „Опел“ со тетовски регистерски ознаки, управувано од Х.С.(27) од Тетово, и патничко моторно возило „Киа Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози, на некои повисоки места во западните делови од државата со остатоци од кашест снег на коловозот. – Врнежи од снег во раните утринските часови се бележат на Попова Шапка, Страцин, планинскиот премин „Стража“ и во Маврово. Намалена видливост […]Прочитај повеќе
Општина Дебрца Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Министерот за локална самоуправа во Владата на Република Македонија Сухејл Фазлиу, денес ќе оствари работни средби со градоначалниците на општините Охрид и Дебрца, проф. д-р Јован Стојаноски и Зоран Ногачески. Според најавите, на средбите ќе стане збор за развојните можности и приоритети на овие единици на локална самоуправа во Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде претежно облачно, во поголемиот дел од земјата со повремени врнежи од дожд и снег, а на повисоките места и на планините од снег. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 7. степени. – Во текот на следните два дена ќе биде студено и суво, […]Прочитај повеќе
Охрид Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 9. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Фудбалската федерација на Република Македонија денеска во Охрид одржа вонредно собрание на кое беа донесени неколку суштински измени и дополнувања на Статутот. Тие се во насока на олеснување на постапката, начинот и критериумите за кандидирање и избор на претседател на ФФМ по оставката на Илчо Ѓоргиоски. Првиот дел од […]Прочитај повеќе
Забава Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 9. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Најдобриот охридски гитарист и еден од водечките во државата Дамјан Пејчиноски за време на Новогодишните и Божиќните празници ќе настапува на Малдивите. – Задоволство ми е да објавам дека заедно со мојот Gypsy Jazz Quartet ќе одржиме четири ексклузивни концерти во Four Season ресортот на Малдивите, објави Дамјан на […]Прочитај повеќе
Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 9. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници денес го празнуваат посен свети Ѓорѓија, семејна слава за многу домови, голем ден кој се празнува и како именден и како слава на цели села и градови. „Како ослободител на плениците и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните, помошник на владетелите, победоносецу, великомаченику Георгие, моли Го Христа Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 8. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во утринските часови не очекува облачно време со локален дожд, на повисоките места со дожд и снег, а на планините со снег. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 8. степени. – Преку денот ќе има разведрување и ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во текот […]Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Скопје/Охрид, 8. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – 19-годишниот Д.К. од Охрид, рано утринава, околу 02:30 часот во Секторот за внатрешни работи во Скопје пријавил дека околу 00:50 часот физички бил нападнат од страна на четири лица пред угостителски објект на улицата „Живко Чинго“. – Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, информираат од МВР. (Крај) Прочитај повеќе
Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 8. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамки на манифестациите со кои се одбележува 8-ми декември, празникот на Св. Климент Охридски – Патронот на градот, беше промовирана книгата „Охридска писменост“ од проф.д-р Димитар Пандев. Промоцијата се одржа во Куќата на Робевци, а покрај авторот, за делото зборуваа Митре Вељаноски и Славе Ѓорго Димоски. Професор д-р […]Прочитај повеќе