Економија Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 41-то издание на Интернационалниот Белградски саем за туризам, што се одржува од 21- ви до 24 февруари, со бројни активности се промовира Охрид како атрактивна дестинација. По свеченото отворање на саемот, во познатиот белградски ресторан „ Амфора“ се одржа традиционалната „ Охридска вечер“. Пред присутните гости од Прочитај повеќе
Здравје Охрид Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со видео, аудио и текстуални пораки, кои ќе се објавуваат секојдневно во текот на месец февруари, ќе се запознаеме со 28 дијагнози за ретки болести во рамките на кампањата „Ги запознаваме ретките болести“. 23. февруари 2019 година – ФЕНИЛКЕТОНУРИА Phenylketonuria – МКБ E 70.0, E 70.1 Фенилкетонуриjа е ретко […]Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Поради нагло спуштање на многу студена воздушна маса од север денес ќе дува силен североисточен ветер, на места ќе достигнува брзина од 90 до 100 км/час. Ќе има повремени врнежи од снег, особено претпладне, а на повеќе места ќе се формира помала снежна покривка. Дневната температура значително ќе се намали. […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва на Филмската академија во Охрид од 18:00 часот, по повод Денот на ретките болести ќе се прикаже документарниот филм „Лицата на Лафора“, приказна за една мајка која го преврте светот за да ги спаси своите девојчиња. Филмот бил комплетиран пред две години. Во приказната се работи за најтешката […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во кафе бар „Инстинкт“ во центарот на Охрид, денес продолжија активностите во рамките на новата наградна игра на охридските „Тамаро“ маркети и компанијата КИМ  – „Per Tutti – КИМ Smoothy“. Станува збор за дел од промотивните активности за презентација пред охриѓани на најновиот производ на компанијата КИМ – Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Алексиески Ристе од охридското село Мешеишта е меѓу 64-те лица кои се водат како исчезнати на територијата на Република Македонија. Алексиески е исчезнат од почетокот на јуни 2016 година, кога тогаш 48-годишниот Ристе заминал да бере печурки и не се вратил дома. На 10-ти јуни 2016 година беше организирана […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На денешен ден во 1878 година во Охрид е роден Христо Узунов. По завршувањето на основното училиште во Охрид учел во Солунската машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“ (1894-1896). Таму бил привлечен кон идеите на Македонската револуционерна организација од страна на Даме Груев. Неговиот брат Ангел во своите „Спомени“ […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во сабота, на 23-ти февруари 2019 година, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско во Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Св. свештеномаченик Харалампиј“. Со литургијата која ќе започне во 08:45 часот ќе Прочитај повеќе
Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ Охрид Супер образование ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Супер радио и порталите OhridPress и Inpress иницираат акција „ЗАЕДНО до подобри услови за поквалитетно образование на децата“ за учество на локалната заедница во подобрување на условите во кои учат најмладите во Охрид. Преку сондажа на состојбите и интервјуа со првите луѓе на образовните институции ќе направиме обид, заедно Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Белград, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Туристичките убавини и потенцијали на Охрид и Македонија се претставуваат во Србија. Веќе десет години континуирано и активно Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот заедно со приватниот туристички сектор учествуваат на интернационалниот саем за туризам во Белград. На нашиот штанд се застапени застапени повеќе хотели од Прочитај повеќе