Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 26. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно, попладне во западните делови со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер што ќе услови значително намалување на дневната температура, особено во северните делови. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 14. степени. […]Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 25. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Просечната цена за метар квадратен во Охрид изнесува 653 евра, во главниот град 760 евра, во Штип чини 520 евра, а во Кочани 430 евра. Според Народна банка, становите во последниот квартал лани биле поевтини за 4,9%, во однос на истиот период пртходната година. Сепак, лани се продавале поскапо […]Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 25. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Пред нас е втората работна сабота за учениците во основните и средните училишта. На 30-ти март учениците ќе бидат на настава со распоред на часови од вторник. Со одработувањето на две саноти основците и средношколците надоместуваат за деновите 21-ви и 22-ри јануари, кога поради загадениот воздух им беше продолжен […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 25. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Пожар избувна попладнево, нешто по 15:00 часот над селото Пештани. – Пожарот е кај местото викано „Над камен“ на околу 600 метри над селото. Ветерот помага за неговото брзо ширење, велат од селото за OhridPress. На местото интервенираше екипа на охридската противпожарна единица и се очекува пожарот наскоро да […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 25. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Да се става теснопартискиот над јавниот интерес и натаму е практика на ВМРО-ДПМНЕ. Политички неуко и анахроно е да се обвинува Општина Охрид дека нелегално изведувала инфраструктурни зафати без потребната документација, а тие зафати се од јавен, а не од личен интерес, реагираат од локалната самоуправа на изнесеното на […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Локални избори 2019 Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 25. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денес во Државната изборна комисија се одржа ждрепката за утврдување на редоследот на кандидатите за нов градоначалник на Охрид, Дебар и Ново Село. Редните броеви на гласачките ливчиња за избор на градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар кои на денешната седница на ДИК ги извлекоа овластените претставници на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 25. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Инфраструктурна стагнација и масовно појавување на дивоградби е лошата слика за Охрид со СДСМ и в.д градоначалникот Константин Георгиески, порачаа на денешната прес конференција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид. – Објектот кружна раскрсница пред Медицински центар Охрид кој е веќе постоечки 12 години не е нова градба, па […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 25. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Деновиве, вниманието на македонската еко-јавност е свртено кон Струга, каде се горат големи делови од трската и крајезерскиот регион. За да не испадне дека оваа „привилегија“ е само струшка, викендов се погрижија неодговорни поединци, кои случајно или намерно запалија дел од трската во населбата Св. Стефан. – Гори Струга, […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 25. март 2018 (ОХРИДПРЕС) – На денешен ден, 25-ти март, во 1860 година на конкурс за поема, што се одржал во Атина, македонскиот преродбеник Григор Прличев го добил „Ловоров венец“. Венецот го добил за поемата „Сердарот“, кое е воедно негово најпознато дело. Поемата е напишана во 1860 година. Прличев за оваа поема бил наречен […]Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 25. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денес ќе се одржи ждрепката за утврдување на редоследот на кандидатите за нов градоначалник на Охрид, Дебар и Ново Село. За престижната функција на прв човек на Охрид се поднесени пет кандидатури – на д-р Константин Георгиески од СДСМ, д-р Митре Милошевски од ВМРО-ДПМНЕ, Михаил Трендафилов-Нанче од ГДУ,  Стевче Стевоски од Прочитај повеќе