Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денеска ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосницата Другово, на магистрален пат А2, делница: Кичево – Охрид. Поради тоа ќе се изврши промена на режимот на сообраќај, во времетраење од 6 месеци, информираат од АМСМ. Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва, од 19:00 часот, во кафе бар „Shilla“ ќе се одржи дружба со авторката Ана Бунтеска. – Дојдете заедно да ги читаме „Шарените приказни“ и „Девојчиња и момчиња“. Сите оние кои имаат нешто напишано, а не објавено, донесете ја вашата творба заедно да ја прочитаме. Ве очекуваме, порачуваат од […]Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, понекаде и во вид на невреме. УВ индексот ќе биде 8, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 27. степени. – До четврток во попладневните часови ќе […]Прочитај повеќе
Забава Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во Центарот за култура „Григор Прличев” во Охрид, студиото за танц „Соната“ вечерва го одржа традиционалниот годишен концерт. Од година во година, младите членови се’ подобри и поорганизирани. Публиката во преполната сала на Центарот за култура уживаше во еден несекојдневен мултимедијален настан, иновативни кореографии, уникатни Прочитај повеќе
Избор Култура Општина Дебрца Охрид Струга ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во вас ја гледаме иднината на балканското и светско поетско творештво. Секој почеток е скромен, но истовремено и ветувачки. И оваа манифестација почнала скромно, како поетско читање на група македеонски поети, за да прерасне во врвна светска поетска средба, со најпрестижното светско признание – наградата „Златен венец“. Со Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 18. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – До системот за прислушување во УБК, „Најс“, можело да се пристапува од неколку локации надвор од кругот на МВР, раскажа инженерот Сашо Трајковски, вработен во УБК, на денешното судско рочиште за „Таргет-Тврдина“ во Кривичниот суд. Имало и план наводно да се пристапува до системот за следење и од објект […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 18. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 28-годишните С.Р. и М.Р., двајцата од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. – На 15-ти јуни 2019 година од објект на улицата „Климент Охридски“, со насилно отворање врата, одзеле стока со вкупна вредност од 80.000 денари, информираат […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Планинската спасителна служба при Црвен крст Охрид, на барање од организаторите, општина Ресен и Велосипедскиот клуб „Преспа Бајк“, по трет пат го обезбедуваше велосипедскиот настан „Тур Де Галичица“, кој се одржа на 16-ти овој месец. – Настанот помина во добра атмосфера, без сериозни повреди и со неколку мали интервенции […]Прочитај повеќе
Економија Избор Локална самоуправа ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Откако кон средината на февруари и официјално започна изградбата на спортската сала во ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“, денес веќе е поставена покривната конструкција и се работи на комплетно завршување на овој објект. Станува збор за дел од проектот „Изградба на 145 спортски сали“ на Министерството за образование и наука, […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Откако неодамна завршија помалите градежни активности со кои се изврши реконструкција на крстосницата кај автобуската станица, деновиве, по бројните реакции на граѓаните и непочитувањето на правилата, се поставуваат столбчиња на коловозот. Истите се поставени за да се спречат несовесните возачи кои го скратуваат и непрописно го Прочитај повеќе