Избор Охрид
Охрид, 28. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – До 15 часот сите хумани граѓани од Охрид, како и посетителите од другите градови, можат да ја искажат својата хуманост дарувајќи крв. Во рамките на своите активности за обезбедување на доволни количества крв и крвни продукти во летниот период, за потребите на пациентите во здравствените установи во Охрид, Црвен […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Спорт
Охрид, 28. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во Охрид беше отворен Училишниот спортски камп 2016. Првата смена ќе се одвива до 2 јули, а втората смена ќе биде од 4 јули до 9 јули. Спортските активности за децата се одржуваат на различни локации. Денеска во рамките на кампот Директорот на Агенцијата за млади и спорт […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 28. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно и посвежо, со повремени врнежи од дожд, а локално ќе биде и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Повеќе врнежи се очекуваат во југозападните делови. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. УВ индексот ќе биде 7, а максималната температура ќе се […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 28. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Новите трендови во информатичката и комуникациска индустрија и регулацијата на електронските комуникации, како и политиките и практиките на регулација и развојот на нови технологии и нови услуги за граѓаните и сите корисници на оваа индустрија, се теми на 4. Меѓународна регулаторна конференција, што ќе се одржи денеска и утре […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид Струга
Охрид, 27. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на минатата година во Југозападниот регион бројот на доселени лица изнесувал 275, додека бројката на отселени лица е 417. Учеството во природниот прираст кај населението од градските подрачјаза 2015 година е 34.2% наспроти 65.8% од селските подрачја. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека салдото на Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 27. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Бензините и дизелот поевтинуваат за половина денар по литар, објави Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на „еуросуперот БС-95“ ќе изнесува 63 денари за литар, на „еуросуперот БС-98“ 64,50 денари за литар, а на „еуродизелот (Д-Е V)“ ќе изнесува 49,50 денари за литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 27. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на своите активности за обезбедување на доволни количества крв и крвни продукти во летниот период, за потребите на пациентите во здравствените установи во Охрид, Црвен крст Охрид ќе организира крводарителска. Акцијата ќе се реализира утре од 09 до 15 ч. во просториите на ОСУ „Св.Климент Охридски“ – […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 27. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во моментов се подготвуваат изводните документи на сите акционери кои се заборавени од раководството, информира адвокатот од Скопје, Игнат Панчевски, кој го води случајот на поранешните акционери во А.Д. „Отекс“ од Охрид, кои не биле во мнозинскиот пакет, туку под 50 проценти. Викендов, околу 200 акционери остварија средба со […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 27. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Од денес децата кои се згрижени во објектот на Централна градинка ЈОУДГ„Јасна Ристеска“- Охрид, ќе бидат префрлени во објектот „Лихнида“ на улица „Билјанини извори“ бб. кај Расадник. Родителите на децата кои ја посетуваат оваа градинка, во повеќе наврати реагираа преку медиумите дека покривот на објектот на централната градинка е […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 27. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Денеска почнуваат Петровденските пости кои ќе траат до Петровден, 12-ти јули. Овој пост е востановен според црковното празнување на споменот на светите првоначални Апостоли Петар и Павле кои со воздржание и молитва се подготвувале себеси за проповед на Евангелието низ светот и со својот пример ги учеле учениците во […]Прочитај повеќе