Избор ОБРАЗОВАНИЕ Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ
Белчишта, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Градоначалникот на општина Дебрца, Зоран Ногачески оствари средба со учениците-средношколци и студентите од општина Дебрца кои по објавениот конкурс од општината добија ученички, односно студентски стипендии за учебната 2018/2019 година. – Петнаесет средношколци кои имаат континуиран одличен успех ќе добиваат поддршка Прочитај повеќе
Избор Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 37-годишниот И.Т. од селото Ботун, општина Дебрца, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. – На 31-ви јули 2013 година пријавениот, како градоначалник на општина Дебрца, спротивно на одлуката на општината, извршил Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот Општина Дебрца Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид/Скопје, 7. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Тринаесет годишниот Александар Дуклески од охридското село Требеништа, нашиот мајстор во склопување на познатата Рубикова коцка продолжува да ниже успеси и медали. На вториот официјален натпревар во Рубикова коцка „Macedonia Winter 2019“, што се одржа во Скопје, Александар сруши 10 национални рекорди. Освои 4 медали на Прочитај повеќе
Избор Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ
Белчишта, 10. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Обилните снежни врнежи во текот на изминатата ноќ и во текот на денов создадоа дополнителни проблеми за жителите во општина Дебрца. – Снежната покривка на места е преку 50-60 сантиметри. Општинската механизација цел ден работеше на терен. Во доцните попладневни часови ги пробивме и патните правци до селата Врбјани, Прочитај повеќе
Избор Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ
Мешеишта, 6. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Оваа година, за првпат триесетина дечиња од општина Дебрца се приклучија кон радосната објава на Рождеството Христово, преку организирање на Бадникова поворка. Бадниковата поворка тргна од храмот „Свети Апостоли Петар и Павле“ во село Мешеишта по што дечињата од Дебрца се приклучија на величествената Бадниковата поворка, во Прочитај повеќе
Избор Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ
Белчишта, 6. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Градоначалникот на општина Дебрца Зоран Ногачески испрати Божикна честитка со желби за многу здравје, успех и среќа си сограѓаните. Почитувани сограѓани кои најрадосниот христијански празник, Христовото раѓање-Божик го празнувате според Јулијанскиот календар, Божик е празник чија симболика и универзални пораки-љубовта, Прочитај повеќе
Избор Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ
Дебрца, 1. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Општина Дебрца ги објави резултатите од конкурсот за доделување  на ученички и студентски стипендии, кој претходно го распиша градоначалникот Зоран Ногачески. За датумот на врачување на решенијата за доделените стипендии, кандидатите ќе бидат лично известени. Добитниците на стипендии задолжително треба да достават копија од Прочитај повеќе
Избор Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ
Дебрца, 31-ви декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На крајот сме на 2018 година. Во годината што изминува секој од нас, граѓаните на општина Дебрца доживеал и убави и помалку убави моменти.Посакувам убавите да ги помниме, а помалку убавите да посакаме да не ни се повторат во наредната 2019 година, се вели во новогодишната честитка на градоначалникот на општина Дебрца, […]Прочитај повеќе
Избор Општина Дебрца Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 24. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Регионалното Здружение на ветерани од одбраната и безбедноста за општините Охрид, Дебрца, Дебар, Маврово Ростуше и Ресен, денеска, ја заокружи првата и влезе во втората деценија од своето постоење, како едно од најактивните и најмасовните во републичката организација. Присутните во преполнетата сала, најнапред, со едноминутно Прочитај повеќе
Избор Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ
Дебрца, 17. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во знак на жалост и почит кон градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски, знамињата пред зградата на општина Дебрца во село Белчишта денеска ќе бидат спуштени на половина копје. Проф. д-р. Јован Стојаноски не беше само градоначалник на општина Охрид, тој беше голем пријател и на општина Дебрца […]Прочитај повеќе