Здравје Избор Охрид Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Охрид, 10. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од денеска Филателијата на Македонска пошта и филателистите низ светот се побогати за уште една ретка поштенска марка. – Повторно први во светот. Имено, денеска, 10-ти јуни 2019 година, излегува од печат поштенска марка „Деца со ретки болести – Алпорт синдром“ (Alport syndrome) и како таква марка е прва […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид Ретки Болести Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 8. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Децата со ретки болести живеат живот полн со предизвици. За нивна навремена точна и бесплатна дијагноза, за нивна видливост пред институциите и системот да бидеме дел од нивната борба, да бидеме делчето кое недостасува. Бидејки: Животот е сложувалка… ајде да ја составиме заедно, порача денес од Струга сопругата на […]Прочитај повеќе
Здравје Избор од Уредникот Охрид Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Струга, 8. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Активистот на Здружението „Живот со предизвици“ Гордана Лолеска од Охрид е прогласена за најдобар волонтер последниве 10 години на Регионалната конференција за ретки болести која се одржува во Струга. Заслужената награда за Лолеска е признание за сите нејзини активности изминатиов период во зголемувањето на видливоста на оваа Прочитај повеќе
Забава Избор Македонија Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Скопје, 30. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Нашата годинашна претставничка на изборот за песна на Евровизија, Тамара Тодевска, го посети домот на Нина Костовска и специјално за неа ја отпеа темата „Proud“. – Нина е родена со Даунов синдром. Кога се родила, докторите им рекле на нејзините родители да не се надеваат дека ќе постигне нешто […]Прочитај повеќе
Избор Ретки Болести Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – На уште 40 дена до спортската манифестација Охрид трчат, од Здружението „Живот со предизвици“ повикуваат сите заинтересирани да бидат дел од најголемата Tимбилдинг екипа „Лица со ретки болести“. – Од 8.000 ретки болести во светот, само за 5% постои некаква терапија која ќе им го подобри квалитетот на живот. […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Ретки Болести Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 12. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денес во Струга беа свечено отворени Meѓународните средби на дијализирани и трансплантирани пациенти. Настанот кој е со едукативен и спортски карактер е во организација на Здружението на бубрежно болни граѓани „Нефрон“. Ќе учествуваат претставници на Здружението „Нефрон“, Мрежата на организации на југоисточна Европа SEEN Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Виена/Охрид, 7. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денеска во Виена, Австрија се трчаше 36-тиот полумаратон на кој учествуваа над 50.000 спортисти од целиот свет. Д-р Ристе Балевски од Охрид успеа да истрча 21 км, а својот успех го посвети на пациентите со ретки болести. Здружението „Живот со предизвици“ веќе подолг период наназад е вистински промотор и […]Прочитај повеќе
Здравје Избор од Уредникот Охрид Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Скопје, 2. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денес се одбележува Меѓународниот ден на лицата со аутизам, невробиолошки развојното нарушување кое најчесто се манифестира во првите 30 месеци од животот, односно во првите три години од животот. Ова нарушување се јавува во периодот кога детето станува свесно за неговата околина и за себе. Во насока на поблиско […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Ретки Болести Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 21. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – По повод меѓународниот ден на лицата со Даунов синдром, в недела, 24-ти март, во Струга во организација на центарот Порака Нова и граѓаните ќе се одржи настанот „Трчај за Даунов синдром“. Ќе се одржи трка (трчање или пешачење) од 2 и 5 км по кејот на реката Црн Дрим, […]Прочитај повеќе
Здравје Избор од Уредникот Охрид Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Охрид, 21. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со бројни акции, иницијативи и настани, денес ќе се одбележи Светскиот ден на Даунов Синдром. По тој повод денеска се носат шарени чорапи и ноктите се лакираат во различни бои за да се покаже солидарност со лицата со Даунов синдром и истовремено да се подигне свеста на јавноста за […]Прочитај повеќе