Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 24. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 23-ти овој месец, во 14:30 часот, на кеј „Македонија“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со тепачка помеѓу 40-годишниот С.Т. и 47-годишниот Б.Б., двајцата од Охрид. – Тие, поради недоразбирање за отстапување на првенство на минување со автомобилите, започнале вербална расправија која набрзо прераснала во тепачка. […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 24. март 2019 (ОХИРДПРЕС) – Втората недела од Великиот Пост е посветена на светиот Григориј Палама. Како што првата недела од постот беше посветена на победата на православието над иконоборството, така и втората недела е посветена на победата на православното богословие над различните еретички учења, во 14 век. Оваа победа ја извојува светиот Григориј Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 24. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 23-ти март оваа година, во 15:20 часот било пријавено дека покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што била опожарена трска. – Од страна на Територијалната противпожарна единица од Струга пожарот бил локализиран. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје, 24. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, изјави дека писмото на Исламската верска заедница (ИВЗ) е уцена и дека Владата е спремна на дијалог, но не прифаќаат уцени. – Сметаме дека заканите се неприфатливи од кого било да доаѓаат. Во случајов се работи за едно писимо на ИВЗ кое е […]Прочитај повеќе
Избор Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 24. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Продолжуваат натпреварите во пролетниот дел од сезоната во Третата македонска фудбалска лига југозапад. ГФК Охрид Лихнидос денес на домашен терен ја пречекува екипата на Влазними. Натпреварот е со почеток во 15:00 часот. Охрид Лихнидос е лидер на табелата со 41 бод. Од досегашните 15 одиграни натпревари имаат 13 победи […]Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 24. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Утре ќе се одржи ждрепката за утврдување на редоследот на кандидатите за нов градоначалник на Охрид, Дебар и Ново Село. За престижната функција на прв човек на Охрид се поднесени пет кандидатури – на д-р Константин Георгиески од СДСМ, д-р Митре Милошевски од ВМРО-ДПМНЕ, Михаил Трендафилов-Нанче од ГДУ и Стевче Стевоски од Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 24. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 18. степени. – До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време со слаб до умерен северен ветер. Под влијание на значително постудена воздушна маса […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охриѓанката Миланка Новеска ја освои првата награда на 10-тиот државен натпревар за соло пејачи „Виктор Џулеану“ во Романија. На натпреварот кој се одржа од 12-ти до 24-ти март оваа година беа доделени три награди. Специјалната награда ја доби Драганчо Најдоски од Крушево, а првата награда ја освои нашата Миланка […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охридските „Тамаро“ маркети ја започнаа новата маркетинг кампања за промоција на најновиот производ на „Тамаро“ пекарата, црните Неро кроасан и Неро коцка. – Овој пат Ви нудиме еден фантастичен производ, кој во исто време е здрав и неверојатно вкусен и крцкав. Неро кроасан и неро коцка, направени од најквалитетно […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. март 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 22-ри овој месец, во 22:00 часот, нарушен е јавниот ред и мир на улицата „Партизанска“ во Охрид. – 44-годишниот Г.И. од Охрид, во алкохолизирана состојба, удирал на металната врата од Католичката црква. Потоа, ги присилувал неговите малолетни деца да тропаат по куќите на истата улица. Г.И. е приведен […]Прочитај повеќе