Спорт
Торино, 22. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, решил да го продолжи договорот со клубот, објавија денеска италијанските медиуми. Алегри се договорил со челниците дека ќе остане под услов во летниот преоден рок да му бидат донесени засилувања што му биле неопходни на тимот. Алегри, Фабио Паратичи и Павел Недвед ја составиле […]Прочитај повеќе
Спорт
Бостон, 22. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Бостон Селтикс се првата екипа што го минаа четврт-финалето оваа година во плејоф натпреварите, во НБА лигата. Селтикс им удрија „метла“ на Индијана Пејсерс за вкупни 4:0 во серијата. На победа до пласман во конференциските полу-финалиња се Голден стејт Вориорс, Портланд Трејлблејзерс и Торонто Репторс. Селтикс до победата над […]Прочитај повеќе
Спорт
Загреб, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Регионалната ракометна лига, СЕХА, во својата деветта сезона ќе воведе револуционерни промени, откако Извршниот комитет донесе одлука од наредната сезона во лигата да се натпреварува екипа од Кина. Едена од 12 екипи што ќе учествуваат во СЕХА, во сезоната 2019/2020 ќе биде Пекинг Спорт Јуниверзити. Челниците на лигата се […]Прочитај повеќе
Спорт
Истанбул, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) –Турскиот кошаркар со македонски корени, родениот охриѓанец Чеди Осман (24) за турските медиуми изјави дека е подготвен да и се стави на располагање на турската репрезентацијата за престојниот кошаркарски Мундијал во Кина и рече дека се радува што ќе може да игра против американската репрезентација. „Сите се радуваме на Светското […]Прочитај повеќе
Спорт
Монако, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Италијанецот Фабио Фоњини  го победи Шпанецот Рафаел Надал со 2-0 (6:4 и 6:2) во полуфиналето на АТП турнирот во Монте Карло. Во меч што траеше еден час и 37 минути, 13-от носител изненадувачки беше подобар од вториот носител. Противник на италијанскиот тенисер во мечот за трофејот ќе биде Србинот […]Прочитај повеќе
Спорт
Торино, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Јувентус вчера со 2-1 ја победи Фиорентина и на 5 кола до крајот на годинешната сезона во Серија А повторно ја освои тутулата. Ова е осми трофеј за фудбалерите на торинскиот клуб во низа. Сепак,  работите не одеа според планот на „Старата дама“. Фиорентина уште во 6 минута поведе […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 20. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – За мене Таеквондото е живот и најубав спорт, изјави денес за Супер радио 11-годишниот Давид Крстески, кој меѓу 1.200 најдобри Таеквондисти од Европа, од Европското Такевон-до ИТФ првенство во Римини, Италија се врати со бронзениот медал. – Покрај љубовта кон Таеквондото тренирам и фудбал,односно сум голман во ФК „Еврофудбал“ Прочитај повеќе
Спорт
Подгорица, 20. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Будуќност успеа со 84:80 (20:25, 15:13, 22:20, 27:22) да ја победи Црвена звезда на „Морача“ и да го израмни финалето на регионалната АБА-лига на 2:2 во уште еден драматичен меч на двата клуба. Во тесен натпревар Будуќност ја направи клучната предност во последните две минути од мечот за да […]Прочитај повеќе
Спорт
Торонто, 20. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Кошаркарите на Торонто поведоа со 2-1 во четвртфиналната серија од НБА-плеј офот откако ноќеска славеа против Орландо со резулатат 98-93. Репторси направија брејк на теренот на противникот на Флорида и си ја подотворија вратата за премин кон полуфиналето на Истокот.Кај Торонто најдобар беше Паскал Сиакам со 30 поени, Каваи […]Прочитај повеќе
Спорт
Скопје, 20. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Првиот човек и спонзор на ракометниот клуб Вардар, Сергеј Самсоненко,  ја извести јавноста дека од следната сезона нема повеќе да ги финансира „црвено-црните“. „Изминува веќе 7-та година од моето раководење и финансирање на ракометот во државата, започнувајќи од ЖРК Вардар во 2012 година и веќе во 2013 година приклучувајќи […]Прочитај повеќе