Избор Локални избори 2019 Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Изборниот процес во Струга и Вевчани досега се одвива во фер и демократска атмосфера. Според податоците од Општинската изборна комисија во Струга се гласа на 101 избирачко место. Право на глас имаат 60.459 гласачи. До 13:00 часот своето право го искористиле 7.206 граѓани или 12%. Во Вевчани од вкупно […]Прочитај повеќе
Економија Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 20. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во Струга вчера традиционално, по 25-ти пат се одржа Кнауф Академијата. Главна цел на настанот е да се унапреди квалитетот на градењето, а следствено на тоа и да се подобрат условите во кои живеат и работат граѓаните на Македонија. На овогодинешната Кнауф Академија присуствуваа професионалци од оваа сфера од […]Прочитај повеќе
Избор Локални избори 2019 Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 20. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од СВР Охрид информираат за регистрирани поситни изборни неправлности во струшко, за време на изборниот молк. На 20-ти април оваа година, околу 09:00 часот, во Полициската станица во Струга било пријавено дека на оградата од Основното училиште „Дедо Лазар Циркоски“ во село Враниште била закачена слика на еден од […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 20. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи лошата болест, стана матурант. На радоста и возбудата во семејството Коловски ѝ нема крај. Велат дека сите се возбудени, а најмногу Јовче како што го викаат неговите родители, Мира […]Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 20. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во зборникот на браќата Миладиновци покрај повеќето лазарски песни среќаваме податок и за изведувањето на еден обичај во Струга, во половината на минатиот век. „Рано децата ходат по куќи со шарени стапчиња. Тој ден, а повике в недељата, в Цветници се собираат девојките по махали и направјет една од […]Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Скопје/Струга, 17. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Набавката на нов луксузен автомобил на општина Струга вреден 67 илјади евра, министерот за локална самоуправа Сухеил Фазлиу ја оцени како грешка, и најави дека ќе се обиде да ја поправи. Министерот Фазлиу вети дека ќе оди во Струга да поразговара со градоначалникот Рамиз Мерко и лично да се […]Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 17. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 16-ти април оваа година, околу 10:00 часот, во дворно место на куќа сопственост на Ј.Л. од струшкото село Октиси, нарушен е јавниот ред и мир. – Во посочениот период се случи физички напад, извршен од страна на лицето М.Д.од истото село, врз И.Ц. од струшкото село Шум. По […]Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 15. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 14-ти април 2019 година, во 13:15 часот, на Граничниот премин „Ќафасан“, при контрола на 46-годишниот З.Ц. од Република Албанија, било утврдено дека се наоѓа на стоп листата по барање од СМПС – Интерпол Скопје. – Лицето било приведено и предадено на полициски службеници од Полициската станица Струга за […]Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 14. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга поднесе кривична пријава против 51-годишниот М.Д. од струшкото село Радолишта, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување или уништување на деловни книги“. – На први март минатата година, пријавениот, како управител на фирма, Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 12. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 11-ти април оваа година, во 20:45 часот, на локален пат во струшкото село Лабуништа, нарушен е јавниот ред и мир, при што е физички нападнато едно лице. – Инцидентот започнал со карање и физички напад извршен од страна на 46-годишниот И.А. од истото село врз 22-годишниот Д.А. од […]Прочитај повеќе