Избор Свет
Дубровник, 22. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во хрватскиот град Дубровник е отворен Музеј на црвената историја, во кој на мултимедијален и интерактивен начин се изложени над 500 експонати од периодот на СФР Југославија. Идејата на Музејот, кој е сместен во просторот на Фабриката за јагленографитни производи (ТУП), е да ја прикаже „историјата на социјализмот во […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Белград, 22. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Ноќва во 2:06 часот се навршуваат 20 години од бомбардирањето на зградата на Радио-телевизија Србија од страна на НАТО, кога загинаа 16 вработени во медиумот. Тоа беше првиот случај една медиумска куќа да е прогласена за легитимна воена цел. Меѓународната организација за човекови права „Хјуман рајтс воч“ во 2000 […]Прочитај повеќе
Избор Свет ТОП ВЕСТИ
Киев, 21. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Володимир Зеленски, комичар кој никогаш претходно не бил на политичка функција, ќе биде нов претседател на Украина, откако убедливо го победи Петро Порошенко во вториот круг на изборите. Според излезните анкети, 41-годишниот Зеленски освоил 73% од гласовите, откако доминираше и во првиот круг, кога во конкуренција беа 39 кандидати. Прочитај повеќе
Избор Свет
Париз, 17. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Стотици милиони евра се ветени за помош за обнова на Нотр Дам откако катастрофалниот оган делумно ја уништи француската катедрала. Пожарот, кој беше прогласен за целосно изгаснат околу 15 часа откако пламна, го уништи покривот на 850 години старата зграда и предизвика уривање на централната шилеста кула. Но, пожарникарите […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Скраменто, 16. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Најдолгиот авион во светот полета над пустината Мохаве во Калифорнија. При својот прв лет, достигна брзина од 270 километри на час. Се работи за проектот Стратолаунч, основан и финансиран од милијардерот Пол Г. Ален. Распонот на крилата на овој авион е 117 метри, што е подолго од просечно фудбалско […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Киев, 16. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Тигарот Бартек од Краснојарскиот парк на флората и фауната, брат на познат сибирски тигар, прогнозираше победа на Владимир Зеленски во вториот круг на претседателските избори во Украина, соопшти прес-службата на зоолошката градина на социјалната мрежа „ВКонтакт“. – Пред тигарот беа поставени две кутии со идентични парчиња Прочитај повеќе
Избор Свет
Москва, 15. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во московската фабрика за хеликоптери „Милј“ (МВЗ) прв пат е преставен воениот транспортен хеликоптер Ми-26 Т2В. Станува збор за најновата модификација на најголемиот хеликоптер на светот, кој е изработен  по налог на Воздушно- вселенските сили на Русија. „Ми-26“чии производител на фабриката „Ростверол“ од Ростов на Дон се смета Прочитај повеќе
Избор Свет ТОП ВЕСТИ
Москва, 14. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Апсењето на ко-основачот на WikiLeaks, Julian Assange ги подгреа шпекулациите за она што своевремено го најави и самиот Assange, дека доколку биде уапсен, ќе биде објавена голема количина компромитирачки податоци. Дали и кога овие податоци ќе се објават не се знае, а според многумина и она што Assange го […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Лондон, 12. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Количеството злато што го натрупаа богатите земји во текот на 2018 година достигна второ највисоко ниво досега, соопшти Светскиот совет за злато. Националните банки лани купиле за 74 отсто повеќе злато во споредба со претходната година. 5. Русија Во изминативе шест години, Централната банка на Русија купуваше големи количества Прочитај повеќе
Избор Свет
Атина, 11. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Доставувачите на храна и брза пошта, како и надворешните соработници на компаниите задолжени за дистрибуција со мотоцикли во Грција, од утрово започнаа 24-часовен штрајк, поради што Солун и Атина денеска се без служби за достава. Како што јави дописничката на МИА од Атина, вработените во конкретната област бараат службени […]Прочитај повеќе