Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во сабота, на 23-ти февруари 2019 година, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско во Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Св. свештеномаченик Харалампиј“. Со литургијата која ќе започне во 08:45 часот ќе Прочитај повеќе
Избор Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 21. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 8 февруари, а верниците го слават Св. великомаченик Теодор Стратилат. Свети Теодор живееше и пострада во четвртиот век, кога управата во Рим беше поделена на царевите Константин и Ликиниј. Последниов владееше со источниот дел. Во тоа време Теодор, прочуен по својата […]Прочитај повеќе
Избор Празници ТОП ВЕСТИ
Дебар, 21. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со утрена боженствена архиерејска литургија, со која чиноначалствуваше г. Тимотеј, митрополит на Дебарско-кичевскагта епархија на МПЦ-ОА и на г. Јосиф, митрополит на Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ-ОА, архимандрит Партениј, игумен на Бигорскиот манастир и јеромонаси на монашкото братство, беше одбележан именденот на Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 20. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го празнуваат денот посветен на Свети Партениј, епископ Лампсакиски, Преподобен Лука Еладски, Преподобна Мастридија и на илјада и тројцата маченици во Никомидија. Житие за Свети Партениј, епископ Лампсакиски Соименик на девственоста, Свети Партениј се родил во Мелитопол. Татко му, по име Христофор, Прочитај повеќе
Избор Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 16. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3-ти февруари, денот кога се празнуваат Св. Симеон Богопримец и Св. пророчица Ана. Црквата сочувала еден благочестив обичај, во деновите после големите празници да ги слави оние личности што учествувале во тој празник. Поради тоа, веднаш после празникот Сретение се Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го одбележуваат празникот Сретение Господово. Во четириесеттиот ден по Рождество Пресветата Дева Го донесе својот Божествен Син во ерусалимскиот храм за, според Законот, да Му Го посвети на Бога, а самата да се очисти (Левит. 12, 2 – 7; Исход 12, 2). Иако не беше потребно […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна црква денес го празнува денот посветен на Светиот маченик Трифун. Роден е во селото Кампсада во Фригија од сиромашни родители. Во детството беше чувар на гуски. И уште од детството врз него беше голема Божја благодат и можеше да исцелува болести кај луѓето и кај животните и […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 4. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници, според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска го прославуваат денот на Св. апостол Тимотеј. Тимотеј бил роден во град Листра, Мала Азија. Таму овој дијамант го нашол апостол Павле, на своето прво патување. Подоцна Тимотеј ќе му стане постојан сопатник на апостолот и негова тврда поткрепа. Свети Прочитај повеќе
Избор Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 1. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во понеделник, на 4-ти февруари, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, со почеток во 08:45 часот ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Св. апостол Тимотеј“. На литургијата ќе чиноначалствува Неговото Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 31. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го слават денот посветен на Свети Атанасиј, роден во Александрија, во 296 година. На денешен ден се празнува пренесувањето на неговите мошти, како и чудата што се случуваа над нив, а неговиот посебен празник е на 18-ти јануари (според стариот календар), а 31-ви јануари по новиот. […]Прочитај повеќе