Забава Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 9. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Најдобриот охридски гитарист и еден од водечките во државата Дамјан Пејчиноски за време на Новогодишните и Божиќните празници ќе настапува на Малдивите. – Задоволство ми е да објавам дека заедно со мојот Gypsy Jazz Quartet ќе одржиме четири ексклузивни концерти во Four Season ресортот на Малдивите, објави Дамјан на […]Прочитај повеќе
Забава Охрид навечер ТОП ВЕСТИ
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – И овој викенд најдобрите забави во Охрид се во бистро Корнер. Вечерва од 21:00 часот за забавата ќе биде задолжен DJ Јане од Супер радио, а освен во одбраната музика ќе може да уживате во вкусот на празниците со новогодишното пиво на Туборг. Секако и овој петок има afterwork […]Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Од денес се пуштени во продажба ограничен број билети за големиот концерт на најдобрата охридска група Камелеон, кој ќе се одржи во сабота, на 29-ти декември во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. – Бројот на седиштата во охридскиот Центар за култура е лимитиран и токму затоа повелете […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Лондон, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Британскиот ресторан „Frankie&Benny’s“ претстави зона „без мобилни телефони“ (No phone zone), откако спровеле анкета за тоа колку користењето на тие направи има влијание врз семејната вечера. Отсега, тие во понудата имаат бесплатен оброк за децата чии родители ќе ги остават мобилните телефони на влезот во ресторанот. Речиси Прочитај повеќе
Забава
Минхен, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во Минхен е поставена елка украсена од 2.018 златници, чија вредност изнесува 2,3 милиони евра, со златна ѕвезда на врвот. Оваа новогодишна елка е создадена од вкупно 63 килограми злато. Елката ја направија вработените од златарата „Про Аурум“, компанија која се занимава со трговија на злато. (Крај) извор: Нова […]Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Кариерата која трае полни две децении сакаме да ја заокружиме со концерт, за жал прв ваков во нашата кариера, и за кој гарантираме добра забава и на кој ќе го дадеме нашиот максимум, порача на денешната прес конференција Драган Василески, вокалист на познатата охридска група Камелеон. Тој го најави […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Питсбург, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Научници од Универзитетот во Питсбург откриле дека бојата на очите покажува колкава е издржливоста на болка кај одредено лице, како и за кои спортови е талентирано. Според нивното истражување, синооките и зеленооките припаднички на понежниот пол помалку чувствуваат болка при породување во однос на жените со црни и костенливи Прочитај повеќе
Забава Избор
Флорида, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) за утре го одложи лансирањето на вселенската сонда „Драгон“, која треба да однесе контејнер со намирници за екипажот на Меѓународната вселенска станица. Како што соопшти НАСА, лансирањето е одложено затоа што на некои од намирниците била откриена мувла. – На Прочитај повеќе
Забава Избор
Хјустон, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Полицијата пред неколку денови морала да блокира цел кварт во Хјустон  поради бизарна причина – на социјалните мрежи се раширила вест дека еден банкомат дели банкноти од 100 долари наместо од 10. Банката на чиј банкомат се случила грешката набрзо издала соопштение дека за случајот е одговорен службеник од […]Прочитај повеќе
Забава ТОП ВЕСТИ
Скопје, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Веќе неколку години наназад, еден од нашите најталентирани диџеи и продуценти Галоски ниже успеси на полето на електронската музичка сцена во земјава и пошироко. 2018-та година беше особено успешна за него. Ја започна со изданието за Armada Music, издавачка куќа која е во сопственост на еден од најголемите диџеи […]Прочитај повеќе