Забава Избор
Лос Анџелес, 22. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Авионот на „Вирџин Атлантик“ од Лос Анџелес до Лондон во понеделникот во еден миг достигна брзина од 1.289 километри на час, соопшти синоќа компанијата. Тоа се случило на висина од 10.668 километри, над Пенсилванија и со помош на силните ветрови. Брзината на звукот, инаку, изнесува 1.234 километри на […]Прочитај повеќе
Забава Избор ТОП ВЕСТИ
Скопје, 20. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Групата Суперхикс деновиве го издаде нивниот најнов сингл со наслов „Модерна љубов“. – Истиот е снимен во студиото „Тра ла ла“ на Мите Димовски во Скопје. За прв пат како редовен и нов член на бендот во песната учествува и Стефан Алексовски на клавијатури, информираат од бендот. Суперхикс на […]Прочитај повеќе
Забава Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 20. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Култниот бенд Last Expedition, по цели 22 години, се враќа на алтернативната домашна сцена со одлична причина која се вика „Hey Ho“, нивната нова песна за која снимија и видео запис. Музиката и текстот се на Енко, аранжманот на Last Expedition, миксот и мастерот на Мите Димовски, а спотот […]Прочитај повеќе
Забава Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Новата 2019-та година започна успешно за охридскиот дј и продуцент Ербил Џемоски – Dj Erbil. Првата песна годинава беше соработката со Sandr Voxon од Дубаи „Let It Out“, која како сингл беше издадена на 11-ти овој месец за издавачката куќа Ajme Records од Романија. Втората песна „Be As I Am“ […]Прочитај повеќе
Забава Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот музичар Владимир Четкар го претстави неговото најново музичко видео  за песната „Joyride“, за која видео записот повторно го изработи Борче Димоски на неколку локации во Охрид. – Инструменталната тема „Joyride“ ќе биде дел од третиот по ред студиски албум, кој во март ќе биде издаден од страна на […]Прочитај повеќе
Забава Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 26-ти февруари, во ноќниот клуб „Станица 26“, со почеток во 21:00 часот за првпат пред македонската публика со двочасовен сет ќе настапи хип хоп пионерот Grandmaster Flash. Двочасовниот диџеј настап во Скопје е дел од неговата голема турнеја „Hip-Hop: People, Places and Things“. Она што ќе го видиме […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Љубљана, 15. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Словенечкиот пратеник Дариј Крајчич поднесе оставка, откако беше објавено дека украл сендвич од супермаркет во Љубљана. Крајчич објасни дека тоа го сторил оти бил изнервиран, бидејќи вработените во продавницата се однесувале игнорантски, па решил да го испита и обезбедувањето. Тој излегол од супермаркетот со сендвичот, што не Прочитај повеќе
Забава Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 13. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Наташа и Горан Чашитовски од Охрид се среќните добитници на Jeep Compass во рамките на наградната игра на Државна лотарија на Македонија. Горан купил 4 инстанти кои не ги изгребал веднаш, туку ги однел дома да ги изгребат заедно со сопругата Наташа. Четвртиот лоз му донел три исти симболи […]Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ ТОП ВЕСТИ
Скопје, 11. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Интернетот треба да се користи дозирано и само за корисни работи, сугерираат упатените. Според нив, родителите мора да внимаваат какви видеа гледаат децата, но одговорност мора да има и јутјуберот. Во меѓувреме, популарноста на јутјуберите расте, а со тоа и зависноста на децата од нивните видеа. Џипи, Стефонатор, Винкут… Прочитај повеќе
Забава Избор
Њујорк, 11. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Продажбата на албуми во САД лани опаднала за 18,2 отсто во однос на претходната 2017 година, а продажбата на синглови – за 28,8 отсто, покажуваат податоците на Баз-Енгл. На сметка на тоа, музичките аудио и видеостримови се зголемиле за 35,4 проценти. Од вкупниот музички промет во САД минатата година, 77 […]Прочитај повеќе