Здравје Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Родителите да достават картон за имунизација на децата или здравствена легитимација со доказ дека детето е вакцинирано, информираат од ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ од Охрид. – Известувањето е по прогласената епидемија на морбили на територијата на целата држава, а се однесува на децата кои се родени од 2009 до 2018 […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Зградата на општина Охрид вечерва беше „обоена“ во црвена боја, во знак на поддршка на Светскиот ден на борбата против Хемофилијата. 17-ти април се прославува како Светски ден на Хемофилија, а како дел од глобалните активности е и акцијата „Light it up Red“ односно осветлување во црвено на значајни […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 17. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – 17-ти април се прославува како Светски ден на Хемофилија, а како дел од глобалните активности е и акцијата „Light it up Red“ односно осветлување во црвено на значајни објекти во насока на подигнување на јавната свест за коагулопатиите. Носител на активностите во Македонија е „Хемолог“, национално здружение за лица […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 16. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Комисијата за заразни болести донесе заклучок да биде прогласена епидемија на мали сипаници на територија на целата држава, изјави денеска доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје. Посочи дека прогласувањето на епидемијата е со цел да се спроведат дополнителни мерки за да се спречи натамошното ширење, да се […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Се ближат матурите и летната сезона кога конечно ќе ја сведеме гардеробата на минимум и кога ќе започнат да не повикуваат плажите. – Време е да се подготвите, драги дами. Секако треба да се внимава на исхраната, а доколку ги следите овие едноставни 4 чекори, резултатот нема да изостане, […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Ретки Болести Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 12. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денес во Струга беа свечено отворени Meѓународните средби на дијализирани и трансплантирани пациенти. Настанот кој е со едукативен и спортски карактер е во организација на Здружението на бубрежно болни граѓани „Нефрон“. Ќе учествуваат претставници на Здружението „Нефрон“, Мрежата на организации на југоисточна Европа SEEN Прочитај повеќе
Здравје Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 11. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во организација на Здружението на бубрежно болни граѓани „Нефрон“, во Струга од денес до 14-ти овој месец ќе се одржат првите Meѓународни средби на дијализирани и трансплантирани пациенти во Македонија со едукативен и спортски карактер. – На свеченото отворање кое е закажано за 12-ти април во 11:00 часот во […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 9. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во организација на Здружението на бубрежно болни граѓани „Нефрон“, во Струга од 11-ти до 14-ти овој месец ќе се одржат првите Meѓународни средби на дијализирани и трансплантирани пациенти во Македонија со едукативен и спортски карактер. – На свеченото отворање кое е закажано за 12-ти април во 11:00 часот во […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид Ретки Болести ТОП ВЕСТИ
Виена/Охрид, 7. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денеска во Виена, Австрија се трчаше 36-тиот полумаратон на кој учествуваа над 50.000 спортисти од целиот свет. Д-р Ристе Балевски од Охрид успеа да истрча 21 км, а својот успех го посвети на пациентите со ретки болести. Здружението „Живот со предизвици“ веќе подолг период наназад е вистински промотор и […]Прочитај повеќе
Здравје Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 5. април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на изминатата недела, регистрирани се пет смртни случаи асоцирани со грип, од тоа кај две лица е утврдена претходна хронична болест/ко-морбидитет. – Петмината починати се од Охрид, Скопје, Делчево, Крива Паланка и Тетово, на возраст од 39-75 години, соопштија од Институтот за јавно здравје, јави novatv.mk. Кај Прочитај повеќе