ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид ТОП ВЕСТИ

Бротчето „Лихнида“ извлечено од каналот „Студенчишта“ (Фото)

Охрид, 12. декември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Откако пред осум дена потона во каналот „Студенчишта“, а дел од горивото заврши во вода, бродот „Лихнида“ денес беше успешно изваден од езерската вода.

– Потонатиот брод „Лихнида“ кој беше еколошка опасност во каналот Студенчишта денес беше изваден и дислоциран на безбедно место, напишаа од Регионалниот зелен центар Охрид на нивниот профил на Facebook, каде објавија и фотографии од извлекувањето.

Image may contain: outdoor

Image may contain: plant, outdoor and water

Капетанот Горан Устијаноски по потонувањето на бродот потенцира дека заедно со општината ќе бараат начин дотраените пловни објекти да бидат отстранети, а ги потсети и самите сопственици да водат грижа за сопствените пловила.

Image may contain: outdoor and water

Image may contain: plant, outdoor and water

Бротчето „Охрид” кое беше преименувано во „Лихнида” е старо повеќе децении, а подолго време е укотвено во каналот „Студенчишта“. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: Регионален зелен центар Охрид

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука