ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид ТОП ВЕСТИ

Богојавление Христово крштение – текстот на Богојавленската песна

Охрид, 19. јануари 2020 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници денес уште еднаш ќе бидат сведоци на јавувањето на Бог и неговото крштевање.

Водите на Охридското Езеро денес уште еднаш ќе бидат осветени, откако ќе ги допре чесниот крст. По неговото вадење од водата „фаќачот“ на крстот и неговата „тајфа“ ја пее песната „Во Јордание“, заедно со верниците.

Ова е текстот на Богојавленската песна треба да ја знае секој православен верник.

Во Јорданије к’ршчајушчесја тебе Господи,
троическо и јавилсја поклонение,
родителе во глас свидетелствоваше тебје,
возљубљена готја сина именуја,
и дух вовидње голубиње,
известоваше словеселје утврждение,
јављај се Христе боже,
и мир просвештеј слава тебје.

bogojavleniepesnaизвор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука