COVID-19 Здравје Избор Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ

Дезинфекција на јавните површини во дел од населените места во општина Дебрца

Белчишта, 21. март 2020 (ОХРИДПРЕС) – Согласно препораките за превенција од ширењето на коронавирусот, COVID-19, екипи на ЈКП „Дебрца“ од Белчишта, со помош на екипа на ЈП „Охридски Комуналец“ од Охрид спроведоа превентивни активности за дезинфекција на јавните површини во дел од населените места во општина Дебрца.

Станува збор за Велмеј, Лешани, Злести, Белчишта, Ботун, Климештани, Мешеишта, Волино, Требеништа, Горенци и Оровник.

Image may contain: tree, sky and outdoor

– Со средство за дезинфекција беа третирани главните сообраќајници и плоштадите, односно јавни површини по кои се одвива редовен превоз на патници и каде што има поголема фрекфенција на движење. Во понеделник вакви превентивни активности ќе се преземат и во другите населени места, истакна првиот човек на Дебрца Зоран Ногачески, кој изрази благодарност до екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ и Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески за помошта и соработката, а во интерес на заштита на здравјето на нашите граѓани.

Image may contain: sky, tree, house and outdoor

Ногачески апелира до граѓаните максимално да ги почитуваат препораките и мерките на Владата и Министерството за здравство и да постапуваат во согласност со истите.

– Јавното здравје е наша заедничка одговорност. Од нас зависи – додава Ногачески. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука