COVID-19 Здравје Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ

Од ЈП „Охридски комуналец“ апелираат да не се фрлаат заштитните маски и ракавици по јавните површини

Охрид, 26. март 2020 (ОХРИДПРЕС) – Од ЈП „Охридски комуналец“ апелираат до граѓаните да не ги фрлаат заштитните маски и ракавици по јавните површини.

– Деновиве нашите служби задолжени за одржување на јавната и услужна хигиена се соочуваат со проблем кој претставува опасност по нивното здравје и по сите случајни минувачи. По јавните површини (покрај контејнери, тротоари, коловози и зелени површини) наоѓаме расфрлани заштитни маски и ракавици. Затоа упатуваме апел заштитните маски и ракавици уредно спакувани и затворени да се депонираат исклучиво во садовите за депонирање отпад. Доколку сами не се заштитиме и не покажеме поголема свест и одговорност, никој не може да не заштити, додаваат од ЈП „Охридски комуналец“. (Крај)

извор: ЈП „Охридски комуналец“ фото: ЈП „Охридски комуналец“

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука