COVID-19 Здравје Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ

Охрид, Дебрца, Вевчани и Струга со координирани активности за третман на потенцијалните пациенти

Охрид, 30. март 2020 (ОХРИДПРЕС) – Општините Охрид, Струга, Вевчани и Дебрца ги координираат активностите за заедничко делување во справувањето со предизвиците што произлегуваат од актуелната ситуација настаната со епидемијата на Коронавирусот.

Денес се одржа средба на градоначалниците на општините заедно со раководители на здравствените установи на која е услогласен регионален пристап во функционирањето на здравствениот систем, јави МИА.

– Министерството за здравство на предлог на Координативното тело на Општина Охрид ќе пристапи кон изработка на план за регионализација, како да се организира и соодветно да се усогласи процедурата на третман на пациентите, зависно нивната клиничката слика. Случајот со пациентката од село Татеши само потврдува на потребата од координирано делување, рече градоначалникот на Охрид д-р Константин Георгиески.

Предлозите предвидуваат евентуалните пациенти инифицирани со Ковид 19 со полесна и средно тешка клиничка слика да се згрижуваат на Инфективното одделние на Општата болница во Охрид, додека потешките случаи би биле префрлани во Скопје.

Заменик-министерот за здравство Арменд Арслани појасни дека третманот на пациентите останува да се уредува согласно сугестиите, протоколите, алгоритмите креирани од експертите, а конечните информации за тоа како ќе оди третманот на инфицираните и заболените ќе бидат соопштени откако ќе биде усвоен тој протокол.

Стручните лица, епидемиолозите, инфектолозите вршат проценка на состојбите, го изработуваат протоколот и тој наскоро ќе биде објавен, рече тој повикувајќи го населението да ги почитува сите препораки од надлежните за справување со состојбата.

Јован Стојкоски, директорот на Здравствениот дом во Вевчани, оптимистички уверува дека ситуацијата е под контрола, дека се спроведуваат тековните активности, се утврдуваат и поправаат евентуалните пропусти.

– Ние работиме по насоки на епидемиолозите и инфектолозите од Инфективната клиника во Скопје. Ние постапуваме согласно нивната проценка, дали и кога треба да биде прогласен карантин на одредено подрачје, рече Стојкоски.

Случајот со пациентката од струшкото село Татеши, што почина откако не била хоспитализирана на Инфективното одделение во болницата во Охрид, беше причина за разрешување на директорката на Општата болница во Охрид. Денешната средба е дел од активностите за одредување на начинот на кој ќе се постапува со лица со симптоми на COVID-19, односно пациенти заболени од Коронавирусот. (Крај)

извор: МИА фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука