COVID-19 Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника

Жители на дебарски села сопрени кај Подмолје, биле во Охрид и не постапиле според здравствените прописи за време на епидемија

Охрид, 7. април 2020 (ОХРИДПРЕС) – На 6-ти април 2020 година, во 13:00 часот, на контролниот полициски пункт кај охридското село Подмолје, сопрен е патнички автомобил „Голф“, со охридски регистарски ознаки, управуван од страна на 26-годишниот С.М. од дебарското село Отишани.

– Во возилото како сопатници беа О.И.(29), К.Н.(20), со две малолетни лица, сите од селото Долгаш, општина Центар Жупа, како и А.Џ.(20) од дебарското село Џепиште. Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, предвидено во членот 206 од Казнениот законик, а по претходна консултација со Основното јавно обвинителство Охрид, лицата се задржани и запознат е Судија за деца при Основниот суд Охрид и Центарот за социјални работи, чиј претставник се вклучи во работата со малолетните лица. Дополнително, извршено е запознавање на Центарот за јавно здравје по што, возилото со сите лица, под полициска придружба се спроведени до зоната за карантин во Дебар. По документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок, информираат од СВР Охрид. (Крај)

извор: СВР Охрид фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука