COVID-19 Здравје Избор Македонија ТОП ВЕСТИ

Почина 27-годишната родилка од Куманово, позитивна на Ковид-19, бебето е во добра состојба

Скопје, 8. април 2020 (ОХРИДПРЕС) – Со големо жалење информирам дека предмалку почина родилката позитивна на Ковид-19 од Куманово на 27 години, објави на неговиот официјален профил на Facebook министерот за здравство Венко Филипче.

– Таа на 30-ти март на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје роди недоносено машко новореденче, негативно на вирусот. Родилката беше префрлена на Инфективната клиника на 31 март поради влошена клиничката слика и отежнато дишење. И покрај напорите на лекарите, брзиот и агресивен развој на болеста беше фатален. Клиниката за гинкеологија и акушерство информира дека бебето е во добра состојба, се’ уште е на интензивна нега и под постојан надзор на тимот од клиниката, објави министерот Филипче. (Крај)

извор: ФБ Венко Филипче фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука