COVID-19 Забава ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

Девет нови случаи на COVID-19 во Охрид

Скопје, 27. Јуни 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.086 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на COVID-19.

По градови:

– Скопје 93
– Куманово 7
– Штип 3
– Прилеп 4
– Тетово 12
– Струга 3
– Битола 1
– Охрид 9
– Гостивар 3
– Кочани 1
– Кичево 8
– Ресен 5
– Неготино 1

Починати се 9 лица, шест пациенти од Тетово и тројца пациенти од Скопје.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти.

– Скопје 21
– Штип 3
– Прилеп 2
– Тетово 3
– Битола 1

Досега во земјата се направени вкупно 57.895 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5.906, бројката на оздравени пациенти е 2.236, на починати е 277, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.393. (Крај)

Извор: Министерство за култура фото: Министерство за култура

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука