COVID-19 Здравје Избор Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

Парични казни за 40 лица во Охрид и 17 во Струга поради неносење заштитни маски

Охрид, 29. јуни 2020 (ОХРИДПРЕС) – Според статистичките податоци на МВР, во изминатово деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 85 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-40, Струга-17, Кичево-10, Дебар-18).

Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест Ковид 19.

Воедно, полициските службеници самостојно, но и во координација со Државниот пазарен инспекторат, извршиле 31 контроли врз угостителски и други објекти. (Крај)

извор: СВР Охрид фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука