COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

205 нови случаи на COVID-19, 1 новозаболенo лицe во Охрид, 12 во Струга

Скопје, 10. јули 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 60
– Куманово 13
– Дебар 17
– Штип 10
– Прилеп 2
– Тетово 13
– Струга 12
– Велес 3
– Битола 3
– Охрид 1
– Кавадарци 1
– Гостивар 23
– Струмица 1
– Крушево 1
– Пробиштип 2
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 1
– Берово 1
– Свети Николе 29
– Кичево 7
– Ресен 3

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст од 62, 68 и 94 години. Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти на возраст од 65 и 70 години. Во ОБ Гостивар е почината пациентка на возраст 80 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 336 оздравени лица.

– Скопје 113
– Куманово 28
– Дебар 8
– Штип 15
– Прилеп 1
– Тетово 40
– Струга 52
– Велес 1
– Охрид 57
– Кавадарци 1
– Гостивар 8
– Крива Паланка 4
– Кочани 1
– Пробиштип 1
– Валандово 2
– Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 74.562 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.777, бројката на оздравени пациенти е 3.960, на починати е 368, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.449.

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука