COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

199 нови случаи на COVID-19, 4 новозаболени лица во Охрид, 12 во Струга

Скопје, 11. јули 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 90
– Куманово 17
– Дебар 6
– Штип 9
– Прилеп 3
– Тетово 12
– Струга 12
– Битола 2
– Охрид 4
– Кавадарци 2
– Гостивар 5
– Струмица 2
– Радовиш 1
– Крушево 1
– Пробиштип 3
– Демир Хисар 1
– Свети Николе 24
– Кичево 3
– Ресен 2

Починати се 8 лица, еден пациент од Скопје, еден од Штип, четири од Тетово и двајца пациенти од Струга.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 120 оздравени лица од:

– Скопје 94
– Дебар 1
– Штип 4
– Прилеп 1
– Тетово 9
– Струга 1
– Охрид 6
– Гостивар 2
– Крушево 1
– Македонски Брод 1

Досега во земјата се направени вкупно 76.107 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.975, бројката на оздравени пациенти е 4.080, на починати е 376, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.519. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука