COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

136 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени лица во Охрид, 9 во Струга

Скопје, 12. јули 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

– Скопје 46
– Куманово 6
– Дебар 7
– Штип 14
– Прилеп 1
– Тетово 12
– Струга 9
– Велес 1
– Охрид 2
– Гостивар 13
– Струмица 2
– Радовиш 3
– Крушево 2
– Кочани 1
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 2
– Кратово 1
– Свети Николе 5
– Кичево 4
– Ресен 4

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца пациенти од Струга и еден од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од:

– Скопје 77
– Штип 7
– Тетово 15
– Струга 1
– Велес 4
– Битола 2
– Гевгелија 1
– Кочани 2
– Пехчево 1
– Кичево 2
– Ресен 11

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.111, бројката на оздравени пациенти е 4.203, на починати е 382, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.526. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука