COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

143 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени, 6 оздравени и едно починато лице во Охрид

Скопје, 25. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, при што се регистрирани 143 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 43
-Куманово 16
-Штип 4
-Прилеп 9
-Тетово 6
-Струга 2
-Велес 3
-Охрид 2
-Кавадарци 3
-Гостивар 6
-Гевгелија 4
-Струмица 11
-Радовиш 1
-Кочани 15
-Пробиштип 1
-Пехчево 1
-Валандово 3
-Виница 2
-Делчево 3
-Свети Николе 5
-Кичево 2
-Неготино 1

Починати се 9 лица, пациент од Виница (70 години), двајца пациенти од Струмица (по 67 години), еден пациент од Охрид (48 години), од Гостивар (64 години), двајца пациенти од Тетово (70 и 71 години) и двајца од Куманово (68 и 77 години).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 110 оздравени пациенти од:

-Скопје 42
-Куманово 14
-Прилеп 11
-Тетово 8
-Струга 5
-Велес 1
-Битола 3
-Охрид 6
-Кавадарци 1
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Струмица 3
-Радовиш 1
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Пехчево 1
-Берово 1
-Делчево 2
-Кратово 1
-Свети Николе 3

Досега во земјата се направени вкупно 182.538 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.343, бројката на оздравени пациенти е 14.422, на починати е 721, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.200. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука