Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ

Во ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ ќе се означи стартот на учебната година за дуално стручно образование по германски модел

Охрид, 15. октомври 2020 (ОХРИДПРЕС) – Делегација на Германското стопанство во земјава денеска во средното стручно училиште „Св. Наум Охридски“ во Охрид ќе го означи почетокот на новата учебна година на третата генерација учениците кои се школуваат според програмата за дуално стручно образование по германски модел.

Оваа програма се спроведува во седум градови во соработка со седум средни стручни училишта и 12 компании. Во Охрид се реализира во соработка со средното стручно училиште „Св. Наум Охридски“ и компаниите ЛТХ Леарница, Костал и ОДВ Електрик.

На настанот претставници на компаниите ЛТХ Леарница, Костал и ОДВ Електрик ќе информираат за своето досегашно искуство со програмата за дуално стручно образование и перспективите која таа ги нуди. (Крај)

извор: МИА фото: ОхридПрес

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука