Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ

Промовирана третата генерација ученици во дуално образование во ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“

Охрид, 16. октомври 2020 (ОХРИДПРЕС) – Делегација на Германското стопанство во земјава вчера во средното стручно училиште „Св. Наум Охридски“ во Охрид го означи почетокот на новата учебна година на третата генерација ученици кои се школуваат според програмата за дуално стручно образование по германски модел.

-Денес беше промовирана третата генерација ученици во дуално образование од профилите Техничар за индустриска мехатроника и Техничар за производно машинство. Од страна на директорот на делегацијата на германското стопанство Патрик Мартенс, на учениците од новата генерација, им беа доделени школски ранци со училишен прибор. На свеченоста беа присутни и претставници од компаниите ЛТХ „Леарница“ и „Костал“, како и претставници од локалната самоуправа на општина Охрид. Во склоп на свеченоста од страна на директорот на ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и директорот на делегацијата на германското стопанство беше откриена табла на која е означено дека ова училиште е партнер во реализација на дуалното образование и беше потпишан меморандум за соработка од страна на директорот на Делегацијата на германското стопанство Патрик Мартенс и директорот на ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ Сашо Недески, информираат од училиштето.

Image may contain: one or more people, people sitting, table and indoor

Оваа програма се спроведува во седум градови во соработка со седум средни стручни училишта и 12 компании. Во Охрид се реализира во соработка со средното стручно училиште „Св. Наум Охридски“ и компаниите ЛТХ „Леарница“, „Костал“ и ОДВ „Електрик“. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: OЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ Охрид

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука