COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.198 нови случаи на COVID-19, 42 новозаболени, 3 починати и 11 оздравени лица од Охрид

Скопје, 19. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 3.081 тестирања, при што се регистрирани 1.198 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 572
-Куманово 41
-Дебар 1
-Штип 49
-Прилеп 53
-Тетово 28
-Струга 34
-Велес 42
-Битола 92
-Охрид 42
-Кавадарци 18
-Гостивар 11
-Гевгелија 3
-Струмица 34
-Крива Паланка 11
-Радовиш 6
-Крушево 6
-Кочани 14
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 3
-Пехчево 7
-Берово 19
-Валандово 9
-Виница 11
-Делчево 11
-Кратово 5
-Свети Николе 20
-Кичево 33
-Ресен 4
-Неготино 11

Починати се 26 лица, осум пациенти од Скопје (72, 67, 88, 61, 87, 83, 59 и 67 години), еден од Куманово (80 години), еден од Штип (67 години), двајца пациенти од Прилеп (73 и 60 години), двајца од Тетово (71 и 56 години), двајца од Струга (68 и 37 години), двајца од Велес (76 и 55 години), четири пациенти од Битола (35, 73, 55 и 82 години), тројца од Охрид (46, 67 и 35 години) и еден пациент од Гостивар (53 години). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 621 оздравени пациенти од:

-Скопје 150
-Куманов 41
-Дебар 4
-Штип 36
-Прилеп 42
-Тетово 69
-Струга 12
-Велес 52
-Битола 37
-Охрид 11
-Кавадарци 21
-Гостивар 22
-Гевгелија 11
-Струмица 36
-Крива Паланка 4
-Радовиш 5
-Кочани 12
-Пробиштип 8
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 4
-Валандово 1
-Делчево 6
-Кратово 4
-Свети Николе 3
-Кичево 16
-Ресен 3
-Неготино 8

Досега во земјата се направени вкупно 303.281 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 51.213, бројката на оздравени пациенти е 30204, на починати е 1.423, а бројот на активни случаи изнесува 19.586. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука