COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.112 нови случаи на COVID-19, 36 новозаболени, едно починато и 57 оздравени лица од Охрид

Скопје, 22. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.553 тестирања, при што се регистрирани 1.112 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 321
-Куманово 69
-Дебар 10
-Штип 38
-Прилеп 77
-Тетово 79
-Струга 44
-Велес 44
-Битола 65
-Охрид 36
-Кавадарци 26
-Гостивар 60
-Гевгелија 19
-Струмица 35
-Крива Паланка 7
-Радовиш 6
-Крушево 3
-Кочани 44
-Пробиштип 6
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 23
-Валандово 12
-Виница 11
-Делчево 13
-Кратово 2
-Свети Николе 5
-Кичево 12
-Ресен 16
-Неготино 22

Починати се 24 лица, четири пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70 години), еден од Куманово (64 години), еден од Штип (87 години), тројца од Прилеп (69, 45 и 79 години), двајца од Тетово (41 и 65 години), двајца од Велес (81 и 61 години), пет пациенти од Битола (70, 91, 48, 60 и 73 години), еден од Охрид (89 години), еден од Крива Паланка (47 години), еден од Крушево (60 години), еден од Кочани (41 години), еден од Македонски Брод (40 години) и еден пациент од Виница (66 години). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 709 оздравени пациенти од:

-Скопје 290
-Куманово 30
-Штип 31
-Прилеп 62
-Тетово 52
-Струга 17
-Велес 29
-Битола 20
-Охрид 57
-Кавадарци 15
-Гостивар 11
-Гевгелија 6
-Струмица 14
-Крива Паланка 5
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 18
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 1
-Пехчево 4
-Берово 3
-Валандово 3
-Кратово 4
-Свети Николе 2
-Кичево 10
-Ресен 5
-Неготино 8

Досега во земјата се направени вкупно 312.143 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 54.743, бројката на оздравени пациенти е 32.366, на починати е 1.511, а бројот на активни случаи изнесува 20.866. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука