COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

622 нови случаи на COVID-19, 22 новозаболени, 2 починати и 34 оздравени лица од Охрид

Скопје, 6. јануари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.452 тестирања, при што се регистрирани 580 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 300
-Куманово 29
-Дебар 10
-Штип 18
-Прилеп 23
-Тетово 9
-Струга 3
-Велес 19
-Битола 19
-Охрид 22
-Кавадарци 29
-Гостивар 7
-Гевгелија 10
-Струмица 16
-Крива Паланка 7
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 18
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Пехчево 2
-Берово 19
-Валандово 1
-Виница 8
-Делчево 6
-Кратово 2
-Свети Николе 4
-Кичево 7
-Ресен 5
-Неготино 15

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (77, 64 и 54 години), еден од Куманово (64 години), еден од Дебар (75 години), еден од Тетово (63 години), двајца пациенти од Охрид (58 и 69 години), еден од Гостивар (65 години), еден од Крива Паланка (74 години), еден од Радовиш (68 години) и еден пациент од Неготино (54 години). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1689 оздравени пациенти од:

-Скопје 815
-Куманово 6
-Дебар 9
-Штип 17
-Прилеп 36
-Тетово 121
-Струга 25
-Велес 58
-Битола 48
-Охрид 34
-Кавадарци 27
-Гостивар 60
-Гевгелија 36
-Струмица 152
-Крива Паланка 11
-Радовиш 17
-Крушево 44
-Кочани 25
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 6
-Пехчево 3
-Берово 8
-Валандово 4
-Виница 9
-Делчево 11
-Кратово 3
-Свети Николе 13
-Кичево 34
-Ресен 20
-Неготино 33

Досега во земјата се направени вкупно 409.991 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85.328, бројката на оздравени пациенти е 65.793, на починати е 2.571, а бројот на активни случаи изнесува 16.964. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука