COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

477 нови случаи на COVID-19, 17 новозаболени и 21 оздравени лица од Охрид

Скопје, 13. јануари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.543 тестирања, при што се регистрирани 477 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 221
-Куманово 27
-Дебар 1
-Штип 13
-Прилеп 24
-Тетово 12
-Струга 3
-Велес 7
-Битола 15
-Охрид 17
-Кавадарци 20
-Гостивар 18
-Гевгелија 5
-Струмица 20
-Крива Паланка 6
-Радовиш 6
-Крушево 5
-Кочани 4
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 3
-Берово 7
-Валандово 2
-Виница 4
-Делчево 8
-Кратово 2
-Свети Николе 3
-Кичево 7
-Ресен 10
-Неготино 2

Починати се 10 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 47 и 83 години), еден од Прилеп (77 години), еден од Тетово (50 години), еден од Струмица (88 години), еден од Битола (61 години), еден од Гостивар (80 години), еден од Гевгелија (60 години) и еден пациент од Пробиштип (66 години). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 331 оздравени пациенти од:

-Скопје 126
-Куманово 23
-Дебар 8
-Штип 1
-Прилеп 21
-Тетово 14
-Струга 18
-Велес 9
-Битола 15
-Охрид 21
-Кавадарци 16
-Гостивар 3
-Гевгелија 4
-Струмица 7
-Крива Паланка 14
-Радовиш 3
-Крушево 2
-Кочани 5
-Пробиштип 1
-Валандово 2
-Виница 2
-Кратово 2
-Свети Николе 1
-Кичево 1
-Ресен 3
-Неготино 9

Досега во земјата се направени вкупно 423.696 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.590, бројката на оздравени пациенти е 68.695, на починати е 2.657, а бројот на активни случаи изнесува 16.238. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука